1 Aylık Bebek Beslenmesi

30 Mart 2017 Perşembe, 14:36
Reklam

Gebelik sürecinin uzun ve de zahmetli olduğunu biliyoruz sizde bunu deneyim ederek yaşadınız ve zorluklarını gördünüz şimdi artık sıra geldi bu dünya tatlısı armağanı kucağınıza almaya ancak o ilk günlerde o kadar narin ki annesinin kucağından başka hiçbir şeye de ihtiyaç duymuyor. Bir tek annesi onun için yetiyor. Fakat hiç bir şeyde bitmiş değil aksine her şey şimdi başlıyor. Bu ilk ayında bebeğiniz için çok hassas olmanız gerekiyor. Gelin isterseniz 1 aylık bebeğin neye ihtiyacı olduğunu ve sizin neler yapmak durumunda olduğunuzu birazcık ele alalım. Çünkü bu sizin ilk deneyiminiz olacaksa bebek büyütme noktasında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Ve aslında o öğrenirken birçok şeyi de size öğretecek.  Her gün yeni bir keşif ve yeni bir duyguya hazırsanız devam edin.

Öncelikli olarak bilmeniz gereken şey bebeğinizin pürüzsüz olarak doğmayacağını bilmeniz gerekir çünkü kafanızda onun bir pamuk gibi olacağı düşüncesinin oluştuğunu biliyoruz. Dolayısıyla kafasının anatomisinden tutunda alın bölgesine kadar birçok noktada kırmızılıklar ya da basıklıklar görülebilmektedir. Bu normal bir süreçtir ancak her zamanda normal olmayabilecektir. Bu nedenle ilk ayında doktor kontrolünü kesinlikle ihmal etmemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra bebeğinizden ya hastane çıkışında ya da bir hafta sonrasında topuk kanı alınacaktır. Bu kanın alınmasının nedeni bebeğinizde kronik bir hastalığın olup olmadığının tespitini sağlamak içindir ve zorunlu bir uygulamadır.

1 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeklerin beslenmesi noktasında ilk altı ay çok önemlidir. Bu nedenle de bebeğin ilk 1 aylık döneminde anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı da yoktur. Anne sütü içeriğinde gerekli olan tüm minerallere sahip olduğundan dolayı da 1 aylık bebek için ekstra su vermeye gerek yoktur. Hatta mümkün olduğu kadar bebeğinize 1. Ayında anne sütünden başka bir şey vermemelisiniz. Ancak sütünüzün eksik olması halinde ya da gelmemesi halinde doktorunuza danışarak da gıda takviyesine başlayabilirsiniz.

Burada önemli bir konu daha vardır. Doğru olduğuna inanılan yanlış bir inanç ise bebeğin 2-3 saatte bir emzirilmesi gerektiği düşünülür. Ancak bu şekilde bir kura yoktur. Bebeğin beslenme planı olmamalıdır bunun için bebeğiniz her emmek istediğinde onu mutlaka emzirmelisiniz bu nedenle de hayatınızı artık bir dönem ona göre dizayn etmeniz gerekecek.  1 aylık bebek için beslenme ihtiyacı onun iştahına bağlı bir konudur.  Bazı bebeklerin iştahları daha fazla olur bu nedenle anne adayı da sütünün bebeğine yetmediğini düşünebilmektedir.  Bunun tam tersine bebeğiniz ne kadar iştahla emerse sütünüz de o kadar fazlalaşacaktır.

Eğer ki bebeğiniz siz emzirdikten sonra ağlamaya devam ediyorsa bu onun doymadığını göstermeyecektir. Burada bir gaz sancısı ya da dışkı problemi olabilmektedir. Bunun içinde bebeğinizin gazının çıkarılmasını ve sık sık altının değiştirilmesi gereklidir.

Bebeğinizi emzirirken daha sakin bir alan ya da odaya geçmelisiniz çünkü bebeğinizin de dışarıdan gelen seslere ilgisini yöneltmemesi gerekir.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...