Anaokulu çocuğunun hayatında oyuncakların yeri

25 Mayıs 2014 Pazar, 09:35
Reklam

Büyümenin en önemli parçalarından biri oyun oynamaktır. Oyun yardımıyla çocuklar kendilerini, etraflarındaki insanları ve dünyayı tanıma fırsatı bulurlar.Bir çok uzman oyun oynamanın çocuklar için bir çeşit keşif anı olduğunu söylüyor ve araştırmalar oyun oynayan çocukların plan yapabilme, problem çözebilme ve iyi iletişim kurabilme gibi becerilerinin gelişmiş olduğunu gösteriyor.

Oyuncaklar çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimini büyük boyutta etkiler, çünkü çocuklar oyuncaklar vasıtasıyla hem oyunlarını hem de düşünce dünyalarının geliştirme şansına sahip olurlar.Genelde anne-baba olarak bir çoğumuz oyuncak seçimine gereken özeni göstermiyoruz ama şunu unutmamamız gerekiyor ki gereken özeni göstermezsek istediğimiz sonuca hiç bir zaman ulaşamayız!!!

Oyuncak seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz:

Güvenlik:Oyuncak seçerken dikket etmeniz gereken en temel özellik güvenlik konusudur.Eğer oyuncakların sivri kenar ve köşeleri bulunuyorsa, parçaları yutulabilecek kadar küçükse ya da içinde mermi/ fişek gibi patlayıcı parçalar varsa bu oyuncakların çocuklar için güvenli olmadığını söyleyebiliriz.
Dayanıklılık:Oyuncaklar dayanıklı olduklarında uzun süre kullanma şansınız olur ayrıca kolay kırılmayacağı için çocuğunuzun güvenliğini de tehlikeye atmamış olursunuz.
Yapısı:Oyuncakların çok iyi şekilde çalıştığından emin olun.Örneğin puzzle parçalarının birbirine geçebildiğinden emin olun, domino ya da tombala gibi oyunlarda parçaların eksik olmamasına özen gösterin.Değişik materyallerden yapılmış oyuncakları almaya çalışın, böylece çocuğunuz farklı maddeleri deneyimleme imkanına sahip olur.
Esneklik:Değişebilen ve geçirmeli oyuncaklarda esneklik çok önemli bir rol oynar.Esneklik yardımıyla çocuklar çok farklı tasarımlar yapabilirler ayrıca oyun oynarken dikkatleri çok çabuk dağılmaz.
Fiyat:Anne-babalar için belki de en önemli kriter oyuncağın fiyatı.Ancak çocuğun gelişimi için özenle tasarlanmış ve oldukça iyi işlevlere sahip olan bir çok oyuncak yüksek fiyatlara sahip.Çocuğunuzun gelişimi için önemli olanın çok oyuncağı olması değil, işlevli oyuncaklara sahip olmasıdır.Bu mantık doğrultusunda hareket ederseniz fiyat konusunda çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacaktır.
Değerler:Oyuncaklar çocuklara mesaj ileten nesnelerdir, bu nedenle yanlış oyuncak seçimi iletmek istemediğiniz değerleri de çocuğunuza iletmenize neden olabilir.Örneğin hiç bir anne-baba çocuğunun şiddet içerikli davranışlar göstermesini istemez, ancak bazı oyuncaklar çocuklara bu mesajı veriyor ve onların bu tip davranışlar göstermelerine yol açabiliyor.

Kullanılmaması Tavsiye Edilen Oyuncaklar:

Oyuncaklar bir oyunun en önemli parçasıdır.Eğer özenli bir şekilde seçilirler ise oyunun hem daha yararlı hem de daha yaratıcı olmasını sağlarlar.Ancak bazı oyuncaklar çocukların gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilirler.Bunlar:

• Teknoloji odaklı oyuncaklar: Bu oyuncaklar çocuğun oyununu kendi kontrolleri altına alırlar ve oyunu sınırlarlar.Örnek olarak konuşan ve yürüyen oyuncakları verebiliriz.
• Fiziksel görünüşü oldukça cazibeli olan oyuncak bebekler: Bu oyuncaklar fiziksel görünüşün önemi üzerine odaklanıyorlar ve çocukların kendi fiziksel görünüşleri hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmalarına neden olabiliyorlar.
• Şiddet unsuru taşıyan oyuncaklar: Bunlar genellikle savaşçılar, askerler ya da bilim kurgu kahramanları.Bu tip oyuncaklar çocukları kavga ve yarış ortamı oluşturmaya teşvik ediyor.
• Tv programları, filmler ve bilgisayar oyunlarından esinlenilerek oluşturulmuş oyuncaklar: Bu oyuncaklar anaokulu çağındaki çocuğun gelişimine göre değildirler, bu nedenle çocuğun duygusal/sosyal gelişimini kötü şekilde etkileyebilirler.
• Şeker veya sakızlar ile verilen oyuncaklar: Bu oyuncaklar çocukların gelişimi için gerekli bir çok özelliğe sahip olmadıkları gibi çocukların sağlıksız ve düzensiz beslenmelerine neden olurlar.(Fast-food dükkanlarında verilen oyuncakları da bu gruba dahil edebiliriz.)

Anne-babalar çocuklarına oyun oynarken nasıl yardımcı olabilir?

• Çocuklarınızla oynamaya özen gösterin, bu oyun esnasında onları farklı oyuncaklarla oynamaya teşvik edebilirsiniz, oynadıkları oyunu daha etkili hale getirebilirsiniz (çeşitli sorular sorarak onun yaratıcılığını ve düşünme yeteneğini genişletebilirsiniz) ya da çocuğunuza onu sevdiğiniz ve onunla ilgilenmek istediğiniz mesajını verebilirsiniz.Bunların hepsi onun gelişimini olumlu yönde etkileyen aktivitelerdir.
• Oyun alanını çocuğa ait bir yer olarak dizayn edin ve rahatça hareket edebilmesi için fırsatlar tanıyın.Bu alan içerisinde onun hareketlerini engelleyecek her şeyi kaldırın. Blokları ve küçük arabaları ayakkabı kutularına koyabilirsiniz ve bu kutuları çocuğun odasında, onun göz hizasında bulunan raflar üzerine koyabilirsiniz.Böylece hem bu oyuncakları toplamak hiç zor olmayacaktır hem de çocuğunuz her istediğinde bu oyuncaklara kolayca ulaşabilecektir.
• Çocuklara çok fazla oyuncak seçeneği sunarak onları bunaltmayın.Seçtiğiniz oyuncakların çocuğunuzun yaratıcılığını desteklediğinden ve yaşına (gelişimine) uygun olduğundan emin olun.Çocuklar yetişkinlerin eşyalarını kullanmayı çok severler, eğer onlara kendi malzemelerinizden verebilirseniz ve bu oyuncakları nasıl kullanacakları hakkında onlara gerekli açıklamayı yaparsanız (beraber oynarsanız) onların yaratıcılığını daha fazla desteklemiş olursunuz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...