Anneleri Endişelendiren Sorular ve Cevapları

06 Mayıs 2014 Salı, 10:07
Reklam

Dünyanın hemen her yerinde kadınlar için bambaşka bir deneyimdir anne olmak. Ancak birtakım sorular, hem keyifli hem de heyecanlı geçen bu süreçte annelerin kafasını sürekli meşgul eder. Hemen hemen her anne, acaba doğru mu yaptım, yanlış mı kaygısı içindedir.

 

Bebeğim neden durduk yere bağırıyor?

Henüz kendini ifade edemeyen bebeğiniz gün geçtikçe farklı iletişim yollarını keşfedecektir. Bağırmak da büyüdükçe onun keşfettiği yeni bir iletişim şekli. Sesini değişik tonlarda kullanarak sizin tepkinizi kontrol edecektir. Eğer bu durumu görmezden gelir ve isteklerine cevap verebilirseniz, bir süre sonra durduk yere bağırma huyundan vazgeçecektir.

Bebeğim neden yabancılardan korkuyor?

Bebekler 6 aylık olduktan sonra kendileri dışında bir dünya olduğunu algılamaya başlarlar. Bebeklerin ilk korkuları bu dönemde gelişir. Bu dönemde bebeğinizin yabancı birinden korkması gayet doğal ve geçici bir durumdur. Birkaç ay sonra dış dünyaya ve çevrenizdeki diğer kişilere alıştıkça bu korkuları geçecektir.

Yanımızda uyuması gelişimini olumsuz yönde etkiler mi?

Anne-babalar genellikle endişeleri nedeniyle bebeklerinin her an yanlarında olmasını isterler ve gece bebekleriyle aynı odada veya yatakta uyumayı tercih ederler. Tabi bu süreç bebeğin ihtiyacına göre de şekillenmiş olabilir. Ancak bir süre sonra bebeğinizi kendi odasında ve kendi yatağında uyumaya alıştırmanız gerekir.

Oyuncaklarını kimseyle paylaşmıyor, ne yapabilirim?

Çocuklar 1 ila 3 yaşları arasında tutturma, inatlaşma ve eşyalarını paylaşmama gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu dönemde çocuğunuzla inatlaşmanız ve oyuncaklarını paylaşması için zorlamanız işleri daha karmaşık bir hale getirebilir.

Kreşe göndermek mi, bakıcı tutmak mı daha doğru olur?

Çocuklar 3 yaşından sonra yaşıtlarıyla oynamaya ve sosyalleşmeye başlarlar. Bu nedenle 3 yaşından önce kreşe verilmeleri onları zorlayacaktır. Çalışan annelerin, çocukları 3 yaşına gelene kadar bir bakıcıdan daha sonra kreşten destek almaları daha doğru olacaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...