Banyo keyfine hazır mısınız

17 Kasım 2012 Cumartesi, 01:39
Reklam

İlk banyodan itibaren anne ve babalar bebeği yıkamakla ilgili endişeler taşıyorlar. “Suyun ve odanın ısısı uygun mu?” “Nasıl bir şampuan seçmeliyim?”, “Kaç dakika yıkamam yeterlidir? gibi sorulara yanıt arayan anne, banyo anında bebeğine gerektiği gibi rahat davranamıyor. Bu da keyifli geçmesi gereken banyo saatini stresli hale getiriyor. Oysa bazı küçük püf noktalarıyla banyo saatini şölene dönüştürmeniz mümkün.

* Banyo sıcaklığı ve süresi ne olmalı?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki bebekler kendilerine anne karnındaki ortamı hatırlatan sudan hoşlanıyorlar. Ancak henüz ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüyorlar. Bu açıdan banyo suyunun sıcaklığına özen göstermekte fayda var. Banyo suyunun sıcaklığının 360 C, oda sıcaklığının 22 – 240 C olması gerekiyor. Banyo süresinin ise 5 – 6 dakika olması yeterli kabul ediliyor.
Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra banyonun süresini daha uzun tutabilirsiniz. Bu süreçte bebeğiniz banyo sırasında ağlıyorsa banyo oyuncakları ile onu oyalamanız zor olmayacaktır!

Arzum Banyo ve Oda Termometresi

Hem bebeğinizin suyunu hem de odanızın derecesini ölçebileceksiniz.

Philips Avent Banyo&Oda Termometresi

Philips AVENT Dijital Banyo ve Yatak Odası Termometresi, bebek odasındaki ve banyosundaki sıcaklığı izlemenin kolay bir yolunu sunuyor.

Shelcore Banyo Zamanı için Oyun Merkezi

Çocuğunuzun banyo zamanını eğlenceli kılacak olan bu birbirinden farklı aktiviteler sunan oyun merkezi birbirine geçen 3 parçadan oluşuyor.

Tomy Müzikli Yüzen Kaplumbağa

Güzel Mavi Tuna şarkısını mırıldanan bu sevimli kaplumbağa banyo keyif olacak.

* Nasıl bir küvet seçilmeli?

Fileden ya da başka bir materyalden yapılmış bir bölüm bulunan küvetlerde yıkanan bebekler, yarı oturur bir durumda ve kayma riskleri olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapıyorlar. Bu tür küvetler, annelere, bebeklerini daha rahat yıkama imkanını da sunuyorlar. Bebeğin henüz oturmadığı dönemde banyo filesi anne – babalar için büyük kolaylık sağlıyor.

Baby Jem Banyo Küveti

Bu portatif küvet; bebeğinizi istediğiniz her ortamda rahatlıkla yıkamanızı sağlıyor.

OKBaby Onda Bebek Banyo Küveti

3 Emniyet noktalı (koltuk altlarında ve bacakların arasında) anatomik yapısı , bebeğe başkasının yardımı olmadan banyo yaptırabilirsiniz.

Sevi Bebe Çok Fonksiyonlu Bebek Banyo File

Normal banyo fileleri 6 aya kadar kullanılırken, Çok fonksiyonlu bebek banyo filesi/ minderini 2 yaşa kadar kullanabilirsiniz.

* Nasıl bir şampuan tercih edilmeli?

Yeni doğan bebeklerin gözyaşı salgıları yeterince gelişmemiş olduğundan göz yakmayan formüllü şampuan kullanmak gerekiyor. Bebeğinizin banyo sırasında üşümemesi için saç ve vücut şampuanı bir arada olan ürünleri seçmeniz de sizin için faydalı olacaktır.

Chicco Göz Yakmayan Saç ve Vücut Şampuanı

Chicco Infınite Dolcezze Göz Yakmayan banyo Şampuanı, bebeğinizin cildini ve saçlarında ipeksi bir yumuşaklık bırakarak özenle temizler ve bebeğinizin hijyenini en iyi şekilde sağlar.

Nivea Baby Saç ve Vücut Şampuanı

Hem saç hem de vücut temizliğinde kullanılabilir.

Bübchen Saç ve Vücut Şampuanı 2’si bir arada

Bübchen Saç ve Vücut Şampuanı, bitkisel bazlı yıkama hammaddeleri ile cilde ve saça yumuşak temizlik verir.

Bebeğinizi kolay yıkamanız için püf noktaları

Banyo, bebeğinizde masaj etkisi yaratarak onu rahatlatıyor. Rahatlayan ve daha huzurlu olan bebek ise daha rahat uyuyor. Büyüme hormonu uykuda sağlandığı için banyo bebeklerin dolaylı olarak büyümesine de katkı sağlıyor. Bu yüzden oldukça sık, mümkünse her gün banyo yaptırmanız bebeğiniz için son derece faydalı. Aklınızda olsun!

• Yıkamadan önce…

Bebeğinizi yıkamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İşte banyodan önce yapmanız gereken hazırlıklar:

* Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1,5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.
* Soğuk suyu, sıcak su katarak ılıştırın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.
* Kullanacağınız ürünleri önceden hazır tutun.
* Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

• Yıkarken…

* Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.
* Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin.
*  Banyo sırasında yanınızda bir yardımcı bulundurun. Biriniz bebeği tutarken diğeri yıkarsa banyo sizin için daha az stresli hale gelecektir, unutmayın.

• Yıkadıktan sonra…

*  Kurulamak için mutlaka 2 havlu bulundurun. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun.  Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden oluyor.
* Giydirmeden önce bebeğinize bebek yağı yardımı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olun hem de aranızdaki bağı güçlendirin.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...