Bebeğinizi uyuturken yararlanılabileceğiniz stratejiler

21 Kasım 2012 Çarşamba, 14:38
Reklam

Bazı bebeklerin uyuyabilmek için görece olarak daha az direkt yardıma ihtiyaçları vardır. Bu tür bebekler etrafında olup bitenleri izlerken de kolaylıkla uyukuya dalabilirler. Eğer anne babalar bebeklerinin bu gruba girdiğini düşünüyorlarsa, yapabilecekleri en iyi şey, bebeklerinin uykusunun geldiğini gözlemledikleri anda onu yatağına koymak olmalıdır. Yatağında kolayca uyuyabilmesi için de ya yatağının kenarında ya da yukarında sarkan yani bebeğin kolaylıkla görebileceği bir yerde bazı şekillerin resimlerin olması bebeğin bu resimlere bakarak uykuya dalmasını sağlar. Eğer bu bir dönence ise dikkat edilmesi gereken: renkler arası kontrastların, belli paternlerin olmasıdır.

Bazı bebekleri görsel uyaranlardan çok işitsel uyaranlar onların kolaylıkla uykuya dalmasını sağlar. Onlar için de rahatlatıcı bir müzik kolaylıkla bu işi görecektir.

Bazı bebeklerin uyumaları için aktif uyaranlara ihtiyacı vardır. Emme aktif bir uyarandır. Bebekler için emmenin yatıştırıcı, uykuya geçişi kolaylaştırıcı bir işlevi vardır. Bu tür bebekler genellikle annelerini yanılgıya düşürürler. Anne bebeğinin emme ihtiyacını onun aç olduğu şeklinde yorumlayarak bebeğini emzirmeye başlayabilir. Böyle bir durumda bebek rahatlayarak uykuya dalabilir. Ancak bunun bir sakıncası vardır ki o da bebek daha sonra annesini emmeden uykuya gidişte zorluk yaşamaya başlar. Bazı aileler doğabilecek böylesi bir zorluktan rahatsız olmayarak bunu günlük rütinlerinin bir parçası olarak görürler. Ancak bazı ailelerde bebeklerinin annelerini emerek uykuma alışkanlığı edinmesini istemezler.

Anne babalar bebklerini beslemede deneyim kazandıkça zaman içinde bebeklerininin gereksinimin açlık mı yoksa emme ihtiyacından mı kaynaklandığını daha iyi fark edebilirler.

Emmerek rahatlayan ve kolay uyuyabilen bebekler yumruklarını ya da parmaklarını emmeye başlarlar. Eğer bebek kendisini yatıştırarak, uyumasını sağlayacak bir yöntemi kendisi keşfedemediyse bu kez aileler emziği kullanabilirler.

Bazı bebekler ise uyuyabilmek için direkt fiziksel desteğe ihtiyaç duyarlar. Sözgelimi bazı bebekler uykuya dalış sırasında kendi kol ve bacaklarının ani haraketleriyle kendi kendilerini uyandırabilirler. Bebeğin kendi kendisini uyandırmaması için yakın zaman kadar anne babalar bebeklerini yüzükoyun yatırıyorlardı. Ancak daha sonra bebeği yüzüstü yatırmanın ‘ani bebek ölümlerine’(Sudden Cot Death) neden olduğunun anlaşılması ile bu yöntem anne babaların kaçınması gereken bir yöntem olduğu ortaya çıktı. Bebeklerin sırtüstü yatırılması ani bebek ölümü sendromu riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bebekğin ani haraketleri nedeniyle kendi kendisini uyandırmasına engel olmanın bir yolu bebeği sıkmadan gevşek bir şekkilde , başı açıkta kalacak şekilde sarmaktır. Bebeğin terlemeyeceğinden ve çok sıkı sarılmadığından emin olunması gerekir. Bebek bir battaniyeyle değil, ince bir bezle, kolları göğsünün üzerinde kalacak şekildeki kolarını rahatça oynatabilsin, başı mutlaka açıkta kalacak şekilde gevşekçe sarılmalıdır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...