Bebekler ve Çocuklar için Resimli Yemek Tarifleri

25 Haziran 2014 Çarşamba, 02:36
Reklam

Bebeğiniz ve çocuklarınızın için resimliyemektariflerin.com sitesindeki yemek tariflerine göz atmanızda fayda var.

Bebek ve çocuk yemekleri çok özeldir.Resimliyemektariflerinde en lezzetli bebek mamaları ve çorba tariflerinin yanı sıra  Türk ve Dünya mutfağından resimli yemek tarifleri yer almaktadır.

Bebeğinizin beslenmesi ve ek gıda ihtiyaçı çok önemlidir.

Bebeğe Ek Besinler Nasıl Verilmelidir?

Teker teker, az miktarlarda (1– 2 çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı artırılmalı, yeni bir ek besin 1– 2 gün ara ile eklenmeli, kaşık ve bardak ile verilmelidir. İlk başlanacak ek besinler elma veya şeftali suyu ve püresi ile yoğurttur. Bunları izleyerek diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze ezmeleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir. İçine un ve yağ da eklenerek zenginleştirilir.

Normal süt veren annenin sütü 4 ile 6 ay kadar bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini karşılayacak durumda olduğuna göre, bu dönemde anne sütü alamayan bebeğe, eğer olanak varsa en azından 4– 6 aya kadar anne sütüne en yakın olan ticari formüla sütleri de verilebilir.

Normal süt veren bir anneden bebek ortalama günde 700– 800 ml. kadar süt emmektedir. Bu miktardaki süt bebeğin ilk 4– 6 ayına kadar büyüme ve gelişmesini sağlayabilir, ancak bu aylardan sonra gerek annenin süt salgısının gittikçe azalması, gerekse bebeğin ağırlık kazanarak büyümesi, bebeğe, anne sütü yanı sıra tamamlayıcı besinlerin verilmesini gerektirmektedir. Normal anne sütü ile beslenen bebeğe verilecek ek besinler şunlardır:

Anne sütünden sonra ilk başlanan ek besinlerden biridir. İlk kez 1 kaşık verilerek miktarı zamanla artırılır.

Meyve Suları ve Püreleri

Anne sütü yeterli olduğunda 4– 6. ayda verilir. C vitamini için en uygun yiyecekler turunçgiller ve domatestir. Bunların bulunmadığı yerlerde elma, şeftali suları da verilebilir. Meyve önce iyice yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Günde 1 çay kaşığı ile başlamak suretiyle miktar gittikçe artırılır. Meyveler sıkılır sıkılmaz bekletilmeden bebeğe verilmelidir. Yalnız anne sütü ile beslenenlere 6. aydan itibaren verilmeye başlanır. Meyve ezmeleri 4. aydan itibaren verilir. Anne sütüyle beslenen bebeğe meyve suyu, meyve ezmesi, anne sütü ile aynı zamanda verilmez. Meyve suyu, ezme ve püresi anne sütü verildikten 2 saat sonra verilir.

Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, ekmek içi, yoğurtla çorba yapılarak verilir. Tarhana çorbası da bebek için uygun ek besindir. Tahıllar 4. ayda verilir.

Çorbalar

Yoğurda alışmış bebeğe 1 yemek kaşığı ile başlamak suretiyle tarhana, yayla, sebze çorbaları gibi besleyici değeri yüksek olanlardan verilmeye başlanır.

Yoğurt, meyve, tahıllı besinler ve sebze çorbasına alıştırılmış bebeğe, suda katı pişmiş yumurta sarısından 1 çay kaşığı verilir ve miktarı zamanla artırılır. Yumurta, sebze çorbasına karıştırılarak verilebileceği gibi, ekmek içi ve sütle ezilerek de verilebilir. Yumurta beyazı 7– 8. aylarda verilir.

Et ve Kuru Baklagiller

Yoğurt, sebze, tahıllı besinlere alışmış bebeğin, sebze çorbasının içine biraz kıyma konularak ete alıştırılır. Zamanla tavuk ve balıketleri de sebzelerle birlikte ezilerek verilebilir. Yine kıyma yerine, sebze çorbasına kırmızı– sarı mercimek, pişmiş nohut konularak çocuk bu besinlere alıştırılır. Et, kıyma ya da püre olarak 5. aydan itibaren çorbalara eklenerek verilir. Tavuk ve kılçıksız balıketi çocuklar için tercih edilir. Karaciğer püre olarak 7– 8. aylarda verilmelidir. Öte yandan bebekler için beyin önerilmemektedir.

ResimliYemekTariflerin.Com Sitesinden Bebekler için en çok tercih edilen Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt çorbası ( bebekler için)
1 su bardağı yoğurt
3 tepeleme yemek kaşığı un
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı nane
Tuz
Zeytinyağı

Yapılışı;Ocağı tam kısın.Tencereye yağı naneyi alın biraz kızartın sonra ununu koyun rengi biraz dönene kadar kavurun.Ardından soğuk su ile yoğurdu karıştırıp ayran edin una yavaş yavaş karıştırarak dökün çarpıcıyla karıştırın.Kaynayana kadar karıştırın.1-2 dk kadar kaynadıktan sonra altını kapatıp tuzunu ayarlayın.Bu corbayi altı kısık bir şekilde yaparsanız topaklanma yaşamazsınız.Afiyet olsun…

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...