Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

28 Haziran 2017 Çarşamba, 16:02
Reklam

Yeni doğan bebeklerin gözleri hem narin olduğundan gözlerine uygun bir şekilde bakım yapılması hem de temiz ve sağlıklı tutulması için oldukça önemlidir. Yumuşak bir bez olabilir ya da bir pamuk parçası yardımı ile içme suyuna bez ya da pamuğu batırarak yeni doğan bebeğinizin gözleri temizlenebilir. Bebeğinizin tüm cildi başta da göz çevresi oldukça hassas olduğundan sabun ve ya başka bir kimyasallar kullanmamalısınız. Kimyasalları kullanmanız taktirde yeni doğan bebeğinizi cildi mikrop kapabilir.

Ilık su bez ve ya bir parça pamuk parçası alarak yeni doğan bebeğinizin gözlerinin kapalı olması durumda dış köşe kısımlarından başlayarak içe doğru bastırmadan, nazik bir şekilde silmeniz gerekmektedir. Temizleme işlemi sırasında yeni doğan bebeğinizin her bir gözü için farklı bir bez ya da pamuk parçası kullanmanız da fayda göreceksiniz. Bir gözün rahatsızlığı diğer göze geçmesini engellemek amacı ile her bir göz için ayrı bez ya da pamuk parçasını önermekteyiz. Temizliğe başlamadan öncede tabi ki ellerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz hatta sabun yardımı ile yıkamalısınız.

Bazı bebeklerde gözyaşı kanalları tıkalı şekilde dünyaya gelebilmektedirler. Gözyaşı kanallarının tıkalı olması durumunda üretilen gözyaşının aşağı doğru akmasına neden olmaktadır. Eğer ki gözyaşı kanalı tıkalı ise bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü bu bölge de enfeksiyon oluşması durumunda tedavi gerekecektir. Birçok tıkalı gözyaşı kanallı bebeğin 1 yaşına kadar da kendi kendine açılma eğilimi izlenmektedir.

Bebeklerde göz çapaklanması herkeste olduğu gibi bebeğin dış dünyadaki renkleri görmesini sağlayan bir nevi pencerelerdir.

Bebeklerde Göz Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Temizleme sırasında herhangi bir güçlükle karşı karşıya kalınmaması için, yeni doğan bebeğinizin dikkatini başka yöne çekebilmek amacı ile şarkı söyleyebilir ya da onunla konuşmanız gerekmektedir.
  • Bir yara ya da enfeksiyon olmuş bir göz temizliğinin hemen hemen her defasında temiz bez veya bir parça pamuk kullanmanız gerekmektedir.
  • Göz kapaklarının kesinlikle içini temizlemeyin, çünkü bebeğinizin göz korneası bozulabilir.
  • Bebeğinizin yeterli protein ve vitaminleri alması demek, göz sağlığının için büyük rol oynamaktadır.

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...