Bebeklere Suçiçeği Belirtileri

01 Temmuz 2017 Cumartesi, 17:56
Bebeklere Suçiçeği Belirtileri
Reklam

Hemen hemen herkesin hayatı boyunca 1 kez geçireceği hastalıklardan olan suçiçeğinin erken yaşlarda görülmesi aslında bizler için büyük bir avantajdır. İleriki yaşlarda görülen su çiçeği hastalığı insanların bünyelerini fazlasıyla etkileyerek sisteme zarar verir. Peki suçiçeğinden korunup en az etki ile bu hastalığı atlatmak için ne yapmalıyız?

Genel de okul öncesi yaşlarda görülen bu rahatsızlığı su çiçeği aşısı yaptırarak önleyebiliriz. Yapılan açıklamalara göre suçiçeği aşısı yaptıran çocukların büyük bir çoğunluğu su çiçeği geçiren biri ile çok yakın temasta bulunmadığı müddetçe bu hastalığa yakalanma ihtimalleri oldukça düşüyor. Fakat yakalansalar dahi bu aşıyı kullanan kişiler daha hafif bir şekilde atlatıyor ve hastalık süresi belirgin oranda azalıyor. Anne babaların su çiçeği belirtileri hakkında bilgilenmeleri bebeklerine erken dönemde tedbir almaları için önemlidir.

Suçiçeğinden korunma yolları

Geçmişten günümüze kadar pek çok çocukta, bir virüsten kaynaklı olarak ortaya çıkan su çiçeği, bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı, genel olarak okullarda, kreşlerde pek çok kişiye iletilmektedir. Bunun için bu rahatsızlığı geçiren kişinin, toplu ortamlarda bulunmaması gerekmektedir.

Solunum ve temas ile

Yine bebek sağlığı için dikkat edilmesi gerekir ki, solunum ve teması ile bulaşması mümkün olduğundan, hastalığın çabuk atlatılması için evde, çok sıcak olmayan bir ortamda tutulması gerekmektedir. Ilık duş almak, ilk 3 günlük süreç için ateş düşürücü kullanmak tavsiye edilir.

Aspirin ve antibiyotik su çiçeği tedavisi için kullanılmaması gerekenler arasında. Özel olarak aspirin, bazı etkilere sebep olarak, ölümcül sonuçları bile ortaya çıkarabilmektedir. Bu da dikkat edilmesi gerekenler arasında en başta kendini gösteriyor.

Suçiçeği enfeksiyonlarından kurtulmak

Daha çok çocuklarda görülen ve bahar aylarında kendini gösteren su çiçeği, yanlış uygulamalar sonrasında ölümle bile sonuçlanabiliyor. Her ne kadar önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak görünse de, bu hastalık sürecinde aspirin kullanmak, ölümcül sonuçlara bile neden olabiliyor.

Antibiyotik önerilmiyor

Yine su çiçeği tedavisi için antibiyotik önerilenler arasında yer almıyor. Tedavi sürecinde, çocuklarınızın tırnaklarını kesmek ve onlara ılık su ile duş aldırmak, tedavi sürecini rahatlatırken, enfeksiyonlardan da sizleri koruyor.

Aşırı ağrı ve yüksek için, bebek sağlığı göz önüne alınarak, doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı, ten ile temasından ve öksürük, hapşırık gibi durumlarda hava solunumundan da kaçınmanız, enfeksiyonlardan sizleri koruyabilecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...