Cast Ajansları Oyuncu Adaylarında Hangi Özelliklere Önem Vermektedir.

01 Ocak 2017 Pazar, 10:28
Reklam

Gelişen televizyon ve sinema dünyasında birçok yeni yüz arayışı ortaya çıkmaktadır. Oyunculuk yeteneği yüksek, gerek eğitim almış, gerekse yapısı gereği rol için uygun olan adaylar, oyunculuk ajansları kataloglarından seçilir ve görüşmeye davet edilir. Birçok kişiye iş imkanı sağlayan bu ajanslar, yoğun talep almaktadır. Her yaştan ve her kesimden, her meslek grubundan insan oyunculuk sektörüne katılmak için can atmaktadır.

Sanal ortamdan veya şahsen yapılan başvurular sonrasında televizyon ve sinema sektöründeki uzman kişiler, adaylar arasından seçim yaparak kişileri mülakata davet ederler. Cast ajansları sayesinde rol için en uygun adayı bulan televizyon ve sinema dünyası, gerekli tüm çalışmaları yapan, rol yeteneği olan, seyahat engeli bulunmayan, görsel olarak çekici olan, rol için uygun bir yüze ve fiziğe sahip kişileri öncelikli olarak tercih eder. Bu sayede birçok insan, oyunculuk sektörüne katılır ve hayatının çizgisini televizyon veya sinema sektöründe devam ettirir.

Oyunculuk Başvurusu İçin Aranan Şartlar

Oyunculuk başvurusu yapacak olan adayların belli başlı konulara hakim olması gerekmektedir. Öncelikle çevrelerinden alacakları tepkiye hazır olmalıdırlar. Yaptıkları işin, rol sırasında sarf ettikleri sözün, giydikleri kıyafetin rol gereği olduğunun farkında olmalıdırlar. Ajanslar özellikle bu bilince sahip olan, kararlı ve güçlü karakterleri tercih etmektedir. Ajansların dikkat ettikleri bir başka nokta ise, kişinin seyahat engelinin bulunmamasıdır. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı çekimlere katılabilecek olan adaylar ilk sırada tercih edilir.

Televizyon ve sinema sektörüne alınacak kişilerde görsel olarak çekiciliğe önem verilir. Yara, iz, ameliyat izi, doğum lekesi gibi kalıcı işaretleri olan adaylar tercih edilmemektedir. Çünkü bu tür belirtiler makyajla yapılabildiği için, mesela sağlıklı bir oyuncuya ameliyat izi veya doğum lekesi uygulaması yapılabilir. Böylece rol gereği artı bir kimseye ihtiyaç duyulmadan makyaj sayesinde konu çözülmüş olur.

Ajansların Önem Verdiği Detaylar

Ajanslar, başvuran kişilerin konuşma yeteneğine dikkat eder. Konuşma güçlüğü yaşayan, İstanbul Türkçesi diye tabir edilen düzgün ve kurallı bir şekilde Türkçeyi kullanamayan adaylar mülakatta elenmektedir. Dilini etkili kullanabilen, şive ve ağızları büyük bir ustalıkla başaran kişiler öncelikli olarak tercih edilir. Role kendini veren, rolü rol olarak görmeyip, rolde olması gereken konumu benimseyen kişiler, oyunculuk ajanslarının aradığı özelliklerden birisi haline gelmiştir.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...