Çocuğunuzu yeni kardeşine hazırlayın

25 Mayıs 2014 Pazar, 01:19
Reklam

Bir çocuk sahibisiniz ve yeni bir çocuk sahibi olmaya hazırlanıyorsunuz. Ama çocuğunuzu, dünyaya yeni gelecek olan kardeşine nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsunuz. Üzülmeyin, çünkü şu an yaşadıklarınızı birçok anne baba da yaşıyor, yalnız değilsiniz. Yapmanız gereken şeyler basit, en önemli nokta çocuğunuza karşı dürüst ve samimi olmanız. Çocuğunuz kendisiyle bazı şeyleri paylaşmadığınızı anlar ya da düşünürse ilişkiniz zedelenebilir ve çocuğunuz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle anne ve baba olarak konuyu ortak biçimde ele almalı ve çocuğunuzla dengeli bir ilişki kurmalısınız.

Çocuklar, kardeşleri olacağını ilk öğrendiklerinde bu duruma heyecan ve coşkuyla tepki verirler, ancak zamanla sahip oldukları imkanların sınırlanacağı veya anne-babasını ilgisinin azalacağı düşüncesiyle hayal kırıklığına uğramaya ve heyecanlarını kaybetmeye başlarlar. Bu durum onların pozitif ve negatif duyguları bir arada yaşamalarına neden olup, onları farklı davranışlara itebilir. Örneğin çocuk evde size çok olumlu tepkiler vermezken arkadaşlarına kardeşi olacağı için çok mutlu olduğunu söyleyebilir. Bu davranışların tutarsız olduğunu düşünmek yerine çocuğunuza zaman tanımalı, bu duyguların geçici olduğunu hatırlamalı, ona tüm ilginizi ve şefkatinizi göstermelisiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

– Çocuğunuza konu hakkında detaylı bilgi verin ve kardeşinin olması artık onu sevmeyeceğiniz anlamına gelmediğini ona anlatın.
– Çocuğunuza konu hakkında kitaplar okuyabilir ya da bu konuda hazırlanmış çizgi filmleri izletebilirsiniz.
– Eğer kardeşiniz varsa çocuğunuza kardeşinizin olmasının sizi ne kadar mutlu ettiğine dair bir şeyler anlatabilir ve kendi ilişkinizden örnekler verebilirsiniz.
– Çocuğunuza hamilelik esnasında kardeşi ile ilgili bazı sorumluluklar verebilirsiniz, örneğin ona müzik dinletebilir ya da kitap okuyabilir, çocuğunuzu bu tip aktivteler mutlu edecektir, kendini değerli hissettirecektir, unutmayın.
– Onu da doktor kontrollerine götürebilir, hatta doktorunuzla konuşup çocuğunuza bu konuda destek olması için ondan yardım alabilirsiniz.
– Bebeğinizin odasını hazırlarken yapılan her etkinliğe (mobilya yada oyuncak seçimi vb.) çocuğunuzu da dahil edin ve onun fikirlerini alın, bu fikirleri uygulayın.
– Bu konu hakkında diğer aile üyeleri ile de konuşun ve onların desteğini alın.
– Okula gidiyorsa öğretmeni ile konuyu paylaşın ve ondan destek isteyin
– Her fırsatta çocuğunuza değer verdiğinizi ona gösterin

Yararlanılan Kaynak: Kramer, L., and J. M. Gottman, 1992. Becoming a sibling: “With a little help from my friends.” *Developmental Psychology* 28:685-699.

İDİL SEDA AK Çocuk Gelişim Uzmanı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...