Çocuk ve Bebek bakıcı ilanlarında nelere dikkat edilmelidir?

25 Temmuz 2019 Perşembe, 10:42
Reklam

Çocuklarımız bizim için dünyanın en kıymetli varlıklarıdır. Onları gözümüzden bile sakınırız. Öyle ki doğduğu andan itibaren kendimizden bile sakındığımız bebeklerimizi ne yazık ki hayatın getirdiği çalışma koşulları nedeni ile ayrılmak durumunda kalırız. Hal böyle olunca çocuğumuza en uygun kriterlerde bebek bakıcısı bulup onu güvenilir ellere emanet etmemiz gerekmektedir.

Bebek ve çocuk bakıcısı olarak çalışmakta olan bir sürü kişi gelişen teknoloji ile internet sitelerinde yer alarak ya da çocuk bakıcısı ilanlarına başvurarak, daha fazla hedef kitlesine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Herkes bebek veya çocuk bakabileceğini sanır. Kiminin asıl mesleği budur kimi ise oyun ablası olarak başladığı bu meslekte bebeklere yönelik tam zamanlı bakıcılık yapmak ister. Kimileri ise, kendi çocuklarına ya da kardeşlerine baktığı gibi bakıcılık yapabileceğini sanarak ilan listelerine eklenir. Bu nedenle bu yazımızda anne ve babaların çocuk ve bebek bakıcısı ilanları kategorilerini incelerken nelere dikkat etmesi gerektiğini listeledik.

  1. Eğer çocuğunuz, anaokuluna gidecek bir büyükte değilse, bebeğinize ya da çocuğunuza siz işteyken bakacağınız ve gözünüzün arkada kalmaması için güvenilir birine ihtiyacınız duyduğunuz ortada olan bir durumdur. Bunun için bakıcınızın ilanlardaki cv sine bakarken ilk bakmanız gereken kural cv nin içeriğinin kabarıklığından ziyade işe yarar durumda olmasıdır.  Cv sinde daha önce baktığı bebekleri referans bilgisine ekleyen bakıcının korkacak ve saklayacak bir şeyi yoktur. Bu nedenle referans içeriklere bakmanızı tavsiye ederiz.
  2. Bir bakıcının büyüteceği çocuk onun şekillendireceği çocuktur. Her ne kadar o sizin bebeğiniz ya da çocuğunuz olsa da zamanının büyük bir bölümünü bakıcı ile geçirecektir. Bu nedenle bakıcının şiveli konuşuyor olması çocuğunuzun da öyle konuşacağı anlamına gelir. Bakıcınızın büyüttüğü çocukların hayatta geldikleri yerler sizin çocuğunuzu da etkiler. Bu nedenle bakıcının eğitimli ve bebek bakma konusunda bilgili, çocuk yetiştirme konusunda da terbiyeli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Türkçeyi akıcı ve düzgün konuşmasına önem vermeniz gerekir.
  • Eğer çocuğunuzun ikinci bir ana dili olmasını istiyorsanız bakıcınızın dil bilgisine de bakmanız gerekmektedir. Örneğin Rus bir bakıcı olan aile çocuğunun iyi derecede İngilizce konuşmasını bekleyemez. Bu nedenle dil beklentilerinizi belirleyerek bu durumu bakıcı ile pekiştirebilirsiniz.
  • Günümüzde dış görünüş hiç önemli değilmiş gibi davransak da aslında önemlidir. Bakıcı ilanlarında yer alan kullanıcı profillerinde bakıcıların çoğunun fotoğrafları yer almaktadır. Bu fotoğraflar ebeveyn ile bakıcı arasında kurulacak olan ilk intibayı göstermektedir. Temiz ve bakımlı duran bakıcı adayları her zaman diğerlerinin içerisinden bir adım önde sıyrılmaktadır. Çoğu aile daha anaç görünümde olan kişileri bakıcı olarak seçmektedir. Fakat bakıcı ilanlarına baktığımız zaman, bütün vücudu dövme içerisinde ya da yüzünde pearsing bulunan birçok bakıcı adayı da görünmektedir. İşte profile bakarak oluşturduğumuz ilk intiba burada devreye girmektedir.
  • Bakıcı adayının almış olduğu eğitim ve bakmış olduğu çocukların referans bilgileri, profil fotoğrafı ile birleştiğinde en ideal bakıcı adayı bulunacaktır. Bu ilanlarda aradığınız kriterde bir adayı belirledikten sonra son olarak onunla yüz yüze görüşmeyi tercih etmeli ve işe almadan önceden ön konuşma yapmalısınız. Bu görüşmede çocuğunuzun da bulunması, aralarındaki elektrik uyumu hakkında size bilgi verecektir. Çünkü her ne kadar siz anlaşıyor olsanız da çocuğunuz ile anlaşamadıktan sonra o bakıcı adayının pek de bir özelliği yok demektir. Muhakkak işe alınmadan önce çocuğunuz ile bir arada bulundurarak aradaki uyumu kontrol etmeniz gerekmektedir.

    Siz değerli anneler, ilan eklemek ve Sakarya İş İlanlarına ulaşmak için SuperEleman.com’dan yararlanabilirsiniz.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...