Dalyan Turu

15 Haziran 2020 Pazartesi, 22:27
Reklam

Marmaris’e 80 kilometre yakında olan Dalyan, yerli ve yabancı turistlerin en gözde tur rotasıdır. Dalyan Turu ya da diğer adıyla Dalyan Tekne Turu, Marmaris turları içinde çok özel bir yere sahiptir. Tarih ve doğa turu olara bilinir. Hadi birlikte Dalyan Turu Hakkında Bilgi yazımızı inceleyelim.

Dalyan Tekne Turu

 

25 kişilik teknelerde Dalyan Kanalı üzerinde turunuzu yapıyorsunuz. Yerel halk tarafından bu teknelere piyade tekne denmektedir. Yaz sıcağında açık olan ve üstü brandalı olan bu teknelerde tur yapmak inanın her yaştaki insanlar için çok eğlencelidir. 12 Kilometrelik uzunluğa sahip Dalyan Kanalında bu tekneler ile yolculuk yapacaksınız.

Dalyan Çamur Banyosu

Sağlık açısından çok faydalı olan Dalyan çamur Banyosu her yaş için eğlence kaynağıdır. Sağlıklı kil ile üzerinizi kapladıktan sonra güzeşte 15 dakika kurumasını bekleyeceksiniz. Cildinizi sıkılaştırdığını kururken fark edeceksiniz. Üzerinizde çamur kuruyunca duş alıp çamur havuzunun yanında bulunan doğal termal havuza girebilirsiniz. Termal havuz sonrası duş almamanızı öneririz. Cildiniz için çok faydalı olacak. Küçük bir uyarı: termal havuza kalp problemi olanlar ve hamile bayanların girmesi sakıncalıdır.

Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan Kaya Mezarları Dalyan’ın simgelerinden biridir. tarihi iki bin yılı aşmaktadır. Tur sırasında tekne kanal üzerinde tam kaya mezarları karşısında duracaktır. Bu noktada rehberiniz size kaya mezarları hakkında bilgi veriyor olacak. Doya doya fotoğraf çekebilirsiniz. Bir yandan da kulağınız rehberinizde olsun.

Dalyan İztuzu Plajı

İztuzu plajı bölgede yaşayan Caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanıdır. Uzunluğu 6 kilometreyi aşmaktadır.  Plaj sabah 09:00 ile akşam 20:00 arasında açıktır ve diğer saatlerde plaja giriş yasaktır. Plaj üzerinde 2 cafe ve restaurant bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında yemek yiyebilirsiniz. İçecek konusunda teknelerde genellikle içecek bulunuyor. Plajdaki cafedende faydalanabilirsiniz. Ayrıca Soyunma kabini, tuvalet ve duşlarda bulunmaktadır ve ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tur ile geldiyseniz plaja ücret vermiyorsunuz ancak dolmuş tekne ile Dalyan merkezden geldiyseniz kişi başı 1 TL ( 2019 fiyatıdır ) ödeme yapmanız gerekiyor.

Dalyan Caretta Caretta Kaplumbağası

 

Dalyan’ın simgelerinden biridir. Bölgede çokça bulunmaktadır. Beslenmesini Dalyan kanalında bulunan mavi yengeç ile yapmaktadır. Su altında yarım saat kadar kalabilir. Yaşam süreleri 100 yılı bulabilmektedir. Bu deniz kaplumbağaları doğduğu yere geri gelip yumurta bırakır. 80 ila 100 yumurtayı tek seferde bırakabilir. İnsana kesinlikle zarar vermez.

Umuyoruz ki bir nebze olsun Dalyan Turu Hakkında Bilgi verebilmişizdir. Daha detaylı bilgi ve diğer Marmaris Turları için belirtilen linke tıklamanız yeterli olacaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...