Doğum ağrısı nedir

22 Kasım 2012 Perşembe, 02:24
Reklam

Doğum ağrısı doğum kanalında bebeğin ilerlemesini sağlayan rahim kasılmalarından kaynaklanır.

DOĞUM AĞRISINI ÇEKMEK ZORUNDA MIYIM?
Doğum ağrıları her ne kadar doğal olsa da, bu ağrıları azaltmak amacıyla günümüze kadar gelen çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Gevşeme egzersizleri, özel kokulu bitkiler, ilaçlar, anestezik maddelerin koklanması, sinirlerin elektriksel olarak uyarılması yollarıyla doğum ağrısı hafifletilebilir. Bunların yanı sıra epidural analjezi yöntemi de yaygın olarak bu amaçla uygulanır.

EPİDURAL ANALJEZİ NEDİR?
Bel bölgesinde omurların arasından yerleştirilen ince bir kateter yoluyla verilen ilaçlarla o bölgede doğum ağrısına sebep olan sinirlerin uyuşturulmasıdır.

EPİDURAL ANALJEZİ İLE AĞRISIZ DOĞUMDAN NE BEKLİYORUZ?
Doğumun olması için rahim kasılmalarının kesilmemesi gerekmektedir. Epidural kateter takıldıktan sonra doğum ağrılarınız kasılmalarınızı kesmeden sizi rahatsız etmeyecek düzeye inecektir. Kasılmalarınızı hafif bebek hareketleri gibi hissetmeye devam edeceksiniz. Bebeğin başı yerleştiğinde daha şiddetli baskı hissedebilirsiniz. Doğum sırasında bunu azaltmak için gerekirse ek ilaç verilecektir. Tam uyuşukluk doğum sırasında ıkınmayı engelleyebileceğinden istenmez; bu nedenle düşük konsantrasyonda ilaçlar kullanılır.

EPİDURAL ANALJEZİ NASIL UYGULANIR?
Doğum ağrıları başlayıp düzenli hale geldikten sonra, oturur ya da yan yatmış durumda iken dizlerinizi karnınıza çekmeniz ve başınızı öne eğmeniz, böylece belinizi kamburlaştırmanız gerekmektedir. İşlem sırasında, verilen pozisyonu bozmadan hareketsiz kalmanız önemlidir. Bel bölgeniz antiseptik bir madde ile temizlenir ve yüzeyel olarak uyuşturulur. Özel bir kateter epidural aralığa yerleştirilir, anestezik madde verilir ve kateterin çıkmaması için sırtınıza bantla sabitlenir. Bazen elektrik çarpması gibi bir his olabilir; bunu anestezi doktorunuza bildirmeniz yararlıdır. İşlem bittikten sonra sırt üstü yatmanız, hareket etmeniz katetere bir zarar vermez, kateteri hissetmezsiniz. İhtiyacınız kalmadığında kateterin çıkartılması, ağrılı bir işlem değildir.

ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?
Kateter yerleştirildikten sonra test ilacı verilecektir. Bu anda ağrılarınız azalmaya başlasa da tam etkinin ortaya çıkması 10-20 dakika alır. Ağrı doğumun ilerlemesiyle ve ilacın etkisinin azalmasıyla şiddetlendiğinde doz ayarlaması yapılacaktır.

AVANTAJLARI NELERDİR?
Doğum ağrılarının hafifletilmesi, bebeğin ve sizin sağlığınızı olumlu yönde etkiler, konforunuzu artırır. Doğum sürecinde yorulmadığınız için rahatlıkla ıkınabilir, doğuma aktif olarak katılabilirsiniz. Doğum boyunca fazla ağrı duymadığınız için bebeğinizin çıkışına zevkle şahit olabilirsiniz.

BEBEĞİME VE BANA BİR YAN ETKİSİ OLUR MU?
Bu yöntemle çok az ilaç uygulandığı için ve bu ilaç direkt olarak kan dolaşımına geçmediği için size ve bebeğinize etkisi olumsuz çok azdır. Ancak nadiren de olsa doğum sürecinin uzamasına sebep olabilir.

DOĞUM YAPAMAZSAM NE OLUR?
Eğer doğumunuz zor ve çeşitli enstrümanlar ( forseps vb. ) kullanmak gerekse bile bunlara bağlı ağrı duymazsınız. Tıbbi açıdan doğum yapmanız mümkün olmazsa verilen ilacın miktarı artırılarak gerektiğinde sezeryan ameliyatı da yapılabilir.

iSTEYEN HERKESE EPİDURAL ANESTEZİ UYGULANABİLİR Mİ?
Tıbbi açıdan engel yoksa herkese uygulanabilir.
Eğer;Bel bölgesinde enfeksiyon varsa,
kanama ve pıhtılaşma bozukluğunuz varsa ya da kanı sulandıran ilaç kullanıyorsanız,
Ve bu yöntemin uygulanmasını istemiyorsanız UYGULANAMAZ

İSTENMEYEN ETKİLERİ NELERDİR?

İstenmeyen etkileri yok denecek kadar azdır ve geçicidir.

Hafif baş dönmesi, geçici tansiyon düşmesi olabilir.

%1’den düşük olasılıkla baş ağrısı ve sırt ağrısı görülebilir.

Verilen ilaçlara bağlı olarak bacaklarda geçici güçsüzlük olabilir.

bebek kalp atımlarında yavaşlama,

Sinirlere zarar verilmesi ve enfeksiyon riski oldukça nadirdir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...