Ella Ertesi Gün Hapı

27 Mart 2015 Cuma, 11:21
Reklam

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yönteminin işe yaramadığı anlaşıldığı durumlarda ya da cinsel ilişkiden sonra başvurulacak bir yöntemdir fakat kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Ertesi gün hapı nedir? ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapına benzer bir korunma yöntemidir. Cinsel ilişkinin ( korunmadan ) ardından 72 saat zarfında kullanılması gereken ertesi gün hapı östrojen ve progesteron hormanlarını içerir. Yapılan araştırmalara göre başarı şansı % 97-98 civarında olup gayet yüksek bir oranda başarı sağlamaktadır. Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasında spermin yumurtaya ulaşıp dönlenmesini önlüyor eğer sperm yumurtayla birleşmiş ise rahim içinde tutunmasına engel olarak gebeliği önlüyor. Cinsel ( korunmasız ) ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olan ertesi gün haplarının hakkında bilinmesi gereken diğer önemli bir husus ise döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa etki etmiyor yani mevcut gebeliği önleme gibi bir özelliği bulunmuyor.

 

Özetle ertesi gün hapları; bir doğum kontrol yöntemi olmayıp, kullandığınız doğum kontrol yöntemlerinde oluşacak aksiliklerde size yardımcı olacak can kurtaranınızdır.

 

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

IMG_0003-001-739x1024

ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.

ELLA Kullanımı Yan Etkileri

Olası Yan Etkiler

Tüm ilaçlar gibi, ELLAR’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Tavsiye edilen dozlarda aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

10 hastanın en az birinde görülebilir.

Çok yaygm : Yaygm :

Yaygm olmayan: Seyrek Çok seyrek Bilinmiyor

10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

1.000 hastanın birinden az görülebilir.

10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Yaygın:

– bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma

– baş ağrısı, baş dönmesi

– ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti

– bitkinlik

– duygudurumunda ani değişimler

– kas ağrısı, sırt ağrısı

Yaygın olmayan:

– alt karın ağrısı, ishal, ağız kuruluğu, kabızlık, mide yanması, bağırsak gazları

– anormal vajinal kanama ve menstrual bozukluklar (periyotlarda uzama, hafif düzeyde

beklenmeyen vajinal kanama, , ağır düzeyde / normalde uzun periyotlar, adet kanaması

öncesinde gerginlik, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk gibi çeşitli belirtilerin gözlenmesi)

– vajina ve çevresinde iltihabi durum, vajinal akıntı

– sıcaklık basması

– idrar yolu enfeksiyonu

– buran/boğaz enfeksiyonu, grip, ateş, terleme

– ağrı, hastalık hissi

– iştah durumunda değişimler, duygusal bozukluklar, aşırı endişe hah, huzursuzluk, uyumada güçlük, uykululuk, sinirlilik, cinsel istekte artma / azalma

– akne, cilt lezyonu, kaşıntı

– migren

– görme bozuklukları

Seyrek:

– genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, önceden var olan bir yumurtalık kistinin patlaması, genital bölgede ağrı, adet dönemlerinde anormal hisler, anormal düzeyde hafif geçen periyotlar, vajina ve kadın üreme organlarının iltihabi hastalığı

– idrar yolu bozuklukları, renkli idrar, böbrek taşları, böbrek ve mesane ağrısı

– asit reflüsü, diş ağrısı

– dikkat eksikliği, baş dönmesi, titreme, yer ve zaman kavramını yitirme, koku ve tat atımında bozukluk, kötü uyku kalitesi, baygınlık

– gözlerde anormal hisler, göz kızarıklığı, gözlerde ışığa duyarlılık, göz enfeksiyonu, arpacık

– göğüste rahatsızlık hissi, iltihap, susuzluk hissi

– bumn ve boğaz tıkanıklığı, öksürük, boğaz kumluğu, sıvı kaybı

– buran kanamaları

– kurdeşen

– kanama

– kollarda/bacaklarda ağrı, eklem ağrısı

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

Gebelik durumunda Gebelik Hesaplama

Hamilelik şekli ne olursa olsun; doğum anına kadar geçen 9 ay 10 günlük süreç, anne adayları için yaşanabilecek en özel anlardan biridir muhakkak. Sizinde başınıza planlı veya plansızca bir hamilelik durumu geldi ise haberi aldığınız anda daha bir doğum kontrol uzmanına dahi görülmeden, Gebelik hesaplama sayesinde kolayca gebeliliğinizin kaç haftalık olduğunu öğrenebilirsiniz. Gebelik hesaplama, hamile kadınlar için sunulmuş çok önemli bir hesaplama sistemidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...