Ergen Danışmanlığı

06 Mart 2017 Pazartesi, 16:41
Reklam

Ergenlik döneminde kişiler, fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişiklik yaşarlar. Bu esnada da yaşadıkları süreç zorlaşabilir. Bu dönemde en büyük destek aileden gelmeli ve çocuğa yalnız hissettirilmemelidir. Aileler, ergenlik dönemindeki bireyi anlamaya çalışmalı ve onunla iletişime geçerek her şeyi anlatabileceğini göstermelidir. Bu dönemde kişiler, bir kimlik arayışı içerisine girebilir, aileleri şaşırtacak olan davranışlarda bulunup kendisinden beklenmeyen hareketler yapabilir. Bu, kimlik arayışının ve değişimin bir parçası olarak nitelendirilebilir. Bazı insanlar bu dönemi kendi kendine aşabilse de ergenlik döneminde birçok sorun yaşayanlar da vardır. Bu dönemde bireylerin alacağı destek ve ergen danışmanlığı davranış bozukluklarının, stresin, özgüven eksikliğinin ve bu gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Yetişkinlik döneminde daha sağlıklı bir yapıya sahip olmak için ergenlik dönemindeki problemlerin üzerine gitmek önemlidir.

Bireysel Danışmanlık

Alacağınız bireysel danışmanlık desteği, birçok sorunu kendi içinizde aşabilmenizi ve bir uzman desteği ile yolunuzu daha rahat bulabilmenizi sağlayacaktır. Seanslara göre uygulanan terapi şekli değişiklik gösterir. İlk etapta kişinin çocukluğundan itibaren yaşadığı olaylara ışık tutularak güncel durumu değerlendirilir. Terapi sayesinde kişi, hayatındaki sorunlarla yüzleşebilir, iç huzurunu sağlayabilir, problemleri kendisi aşabilir ve hayatının kontrolünün sadece kendi elinde olduğunu görebilir. Tüm bunların sonucunda ise çok daha yaşanılabilir bir hayata kavuşabilir. Problemlerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Bireysel danışmanlık terapileri esnasında tüm problemlerinizi yok edebilir ve güzel bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Pedagog Seçiminin Önemi

Çocuğunuzun gelişim sürecinde daha sağlıklı bir süreç izleyebilmesi için seçeceğiniz kişilerin aldığı eğitime ve yetkinliklerine bakmanız gerekir. Tüm bunların yanı sıra çocuğunuzla samimi bir bağ kurabilmesi adına seçeceğiniz çocuk psikoloğunun deneyimlerini de değerlendirmeniz gerekir. Uzman Klinik Psikolog ve Pedagog olan Gülşah Öztürk Erten, çocuklarınıza samimi bir tavır ile yaklaşarak onların kendini daha rahat ifade edebilmelerini sağlıyor ve böylelikle daha olumlu sonuçlara ulaşıyor. Çocuklar, kendilerini rahat hissedemedikleri kişilerin yanında üzüldüğü, kırıldığı veya korktuğu şeyleri dile getiremeyebilirler. Bu yüzden onun da sevebileceği ve kendini açabileceği birini tercih etmeniz gerekir. Unutmayın, onlar bizim yarınlarımız ve rengarenk dünyalarında olumsuzluklara yer yok.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...