Goji Berry’nin Yetişmesi ve Çay Yapımı

10 Kasım 2015 Salı, 15:05
Reklam

GOJİ BERRY’NİN YETİŞMESİ VE ÇAY YAPIMI

Goji berry yetiştirmek için ülkemiz oldukça avantajlı bir konumda bulunur. Birçok noktada GojiBerry yetiştirilebilir. Goji berry yetiştiriciliğini anlatmadan önce, meyvenin nasıl bir bitki olduğundan bahsetmekte fayda var. GojiBerry Akdeniz bölgesindeki çalı formasyonuna benzer. Bu formasyona maki bitki örtüsü denir. 1 metre civarındaki kısa bodur çalılardır makiler. GojiBerry makilere benzer bir yapılanma gösterse de zamanla büyür ve makiden daha büyük bir hal alır. Aslında goji berry çayı ağacı denilir ama görüntüsü bir ağaç olmaktan çok uzaktır. Daha ince yapılı gövdesi ile yüksek bir çalı görüntüsü çizer. Goji berry ile ilgili alakalı en detaylı bilgiyi http://gojiberry-cayi.com adresinde bulabilirsiniz.
Genel hatlarıyla GojiBerry nasıl bir bitkidir inceledik. Şimdi yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmeli ve nasıl yetiştirilmelidir biraz da bunlardan bahsedelim.
Küçük bir fidan olarak aldığınızda ilk dikkat etmeniz gereken gün ışığıdır. Gün ışığını oldukça seven bir bitki olduğundan yeterli gün ışığı alabilmesini sağlamalısınız. Su da GojiBerry için önemlidir. Bu konuda en ideal ölçülerle su verilmelidir.
Yaklaşık 6 aylık bir GojiBerry fidanı hemen hemen belirgin bir çalı boyutlarına ulaşır. Bu aydan itibaren az da olsa çiçek açabilir ve filiz verebilirler.
1 Yaşındaki GojiBerry boyu 1.5 metreye yakındır veya geçmiştir. Artık meyve vermeye başlayacaktır. Ama unutmayın en verimli dönemi 2-5 yaş arasındadır en çok meyveyi bu dönemde vermektedir.
Budama işlemlerini belirli periyotlarda yapmanız gereklidir, bu maksimum verim için gereklidir. Ağacın yapısı yere sarkan dalları ile kaplıdır. Bu dallar yere değmemelidir. Gereken budama işlemi dal köklerinden yapılmaz ve çok kısaltılmaz. Bu arada goji berry yorumlarını da okuyarak bu meyveyi yiyenler ne gibi etki görmüş öğrenebilirsiniz.
Goji berry dökülen yaprakları ile de değerlidir. Yaprakları güzellik ve bakım sektörü için oldukça önemlidir. Bu nedenle yaprakları atılmaz ve değerlendirilir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...