Hamile kalmak için

17 Kasım 2012 Cumartesi, 01:01
Reklam

Bu yıl neleri bırakmayı aklınızdan geçirdiniz? Sigarayı mı, fast-food’u mu, yoksa doğum kontrol haplarınızı mı? İster ilk, ister dördüncü hamileliğiniz olsun, hamile kalabilmek her zaman sanıldığı kadar kolay değil. Uzmanlar, doğurganlıkla ilgili en çok merak edilen soruları cevaplandırdı.

Hamile kalma şansımın en yüksek olduğu dönem ne zaman?
Yumurtlamanın (ovülasyon) ne zaman olduğunu üç şekilde anlayabilirsiniz Takvim yöntemi: Kadın periyodunu 28 gün olarak kabul edersek, adetinizin ilk gününden sonraki 14 gün içerisinde ilişkiye girebilirsiniz. Bazal vücut ısısı yöntemi: Vücut ısınızın 0.4 – 0.8°C yükselmesi yumurtlamayı gösterir. Rahim ağzı salgısı: Yumurtlama yaklaşırken mukus artar, incelir ve rengi berraklaşır.

38 yaşındayım. Kaç yaşına kadar hamile kalabilirim?
Yirmili yaşlardan itibaren kadınların doğurganlığı yavaş yavaş azalır. Ama sadece menapozdan sonra hamile kalma ihtimali sıfırlanır. Kırk yaşından sonra hamile kalma şansınız %5’e geriler. Gonadotrophin seviyesine bakarak hamile kalma ömrünüzü ölçen bir kan testi bulunuyor. Ama bu da çok güvenilir değil.

Bebek sahibi olmak için “en iyi” zaman nedir?
Fiziksel açıdan düşünürsek, ne kadar erken yaşta hamile kalırsanız o kadar iyi. Yaşınız ilerledikçe Dovvn Sendromu, yüksek kan basıncı ve doğurganlığınızın azalması riskleri artar. En iyi yaş 20’dir. Ama önemli olan bu yaşta duygusal ve maddi açıdan hamileliğe hazır olup olmadığınız. Sosyal hayatınızı ve hafta sonu keyiflerinizi uykusuzluk ve büyük sorumluluklara feda etmeye hazır mısınız?

Cinsiyeti belirleme diye bir şey gerçekten var mı?
Aslında evet. Bebeğinizin cinsiyetini seçme yöntemleri %75 başarı vaat ediyor. Uzmanlar ‘dişi’ spermlerin daha yavaş, ‘erkek’ spermlerin daha hızlı yok olduklarını belirtiyor. Buna göre değerlendirirsek, erkek çocuk için ovülasyona en yakın zamanda, kız çocuk için de ovülasyondan 2 – 3 gün önce ilişkiye girin.

Tüp Bebek tedavisi için ne yapılır?
Bunun için öncelikle sizin ve eşinizin bu tedaviye uygunluğu ve kısırlık sebepleriyle ilgili bazı testler yapılır. Hiç çocuğunuz yoksa ve ikinizin de yaşı 35’in altındaysa, bu tedavinin uygulanabilme ihtimali yüksek.

Stres altında olmak, hamile kalmamı önler mi?
Yaşam koşulları dikkate alındığında stresten kaçmamız kolay değil, ama bedenimiz zorlu yaşam koşullarına karşı donanımlı ve güçlüdür. Yine de tüm zamanınızı stresli geçirmemeniz önemli. Sıkıldığınız dönemlerde, kendinize iyi davranın, sıcak bir duş alın, bir kadeh şarap için ya da mümkünse kısa bir tatile çıkın.

Bebek sahibi olmaya karar verdik, ama eşim nedense bir anda seksten soğudu?
Seks, zevk amaçlı olmaktan çıkıp sorumluluğa dönüştüğünde erkekler farklı tepkiler verebilirler. Bu yüzden cinsel hayatınızı eğlenceli hale getirip denemeye devam edin.

Hamile kalma şansımızı nasıl artırabiliriz?
Eşinizin sigara tüketimini azaltması veya tamamen bırakması, C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmesi, bisiklete binmemesi, çok sıkı iç çamaşırı giymemesi ve çok sıcak banyo yapmaması önemli. Siz de ilişkiye girdikten sonra en az beş dakika pelvisiniz yukarıya eğimli olacak şekilde sırt üstü uzanın ve eşinizden size antidoksan deposu olan bir bardak çay getirmesini isteyin. Rahatlamak size iyi gelecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...