Hamileliğinizi eşinizle paylaşın

16 Kasım 2012 Cuma, 18:29
Reklam
Gebelik sadece annenin işi olarak algılanır. Aslında babalara da hayli iş düşmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu, eşlerin bu konuda birbirlerine olan ve yerine getirmesi gereken sorumluluklar hakkında bilgi veriyor…

Hatta çok az kadın bile, erkeğin de destek olması gerektiğine inanır. Erkeklerin çoğu bunu yapmazlar. Konuşup, ilgi gösterir, kendini onun yerine koyarlar. Ancak bu konuda biraz daha okuyup, bilgi sahibi olmak gereklidir. Altını değiştirmek, uykusuz kalmak karşınıza çıkacak durumlardır. Her ne kadar anne kadar dakika dakika bebeğe yakın olamasa, karınlarında tekmeyi hissetmeseler bile babalar da kendi bebeklerine yakın olabilirler. İlk kalp atışı duyulduğunda aynı odada olabilirler, beraberce isim kitaplarına bakılabilir, yemekte şarap içmeyi bırakabilirler ve hatta daha fazla paylaşımlar da olabilir.

Dikkatinizi eşinize verin
Siz hamile olmayabilirsiniz ancak eşinizi gözlemleyerek bunu paylaşabilirsiniz. Eşinizin göbeğinin büyümesini izlemenin size zevk verdiğini ona söyleyin. Bebeğinizin tekme atışlarını hissedin. Bebeğinize kitap okuyun, müzik dinletin. Duygularınızı anlattığınız bir günlük tutun, eşinizle düşüncelerinizi paylaşın. Gebelik süresince bebeğinizin gelişmesini takip edin. Şüphesiz ki, bu durum sizin için çok şaşırtıcı olacaktır.

Eşinizin yanında olun
Gebelik kontrollerine gittiğinde genelde yanında olmaya çalışın ve soru sorun. Bu şekilde sadece yanında değil, işin içinde olduğunuzu hissettirin. Ultrasound ile tetkik yapılırken bebeğinizi görme fırsatını kaçırmayın. Eğer genetik bozukluk şüphesi nedeniyle amniyosentez veya başka işlemler yapılması gerekiyorsa, mutlaka eşinizin yanında bulunmaya çalışın. Gebelik sınıflarına beraber katılın. Hatta böylece bebeğinizin doğumunda bile bulunabilirsiniz.

Kendi sağlığınıza da dikkat edin
Nasıl ki eşiniz diyetine artık dikkat ediyorsa, artık sizin de ona eşlik etmeniz gerekiyordur. Daha fazla sıvı tüketip (alkol içmeyip), bol sebze-meyve yemelisiniz. Ona cazip gelecek ancak zararlı gıdalardan, sizin de uzak durmanız gereklidir. Ayrıca sigara içmemelisiniz. Beraberce yürüyüşe çıkın, egzersiz yapın. İşyerinizdeki işleri kısa zamanda bitirip, evde eşinizle daha fazla zaman geçirmeye çalışın.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...