Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

28 Nisan 2016 Perşembe, 10:56
Reklam

Anne adaylarının hamilelik sürecinde yeme içmeleriyle birlikte ağız sağlığına da dikkat etmeleri gerekir. Özellikle bu dönemde yaşanan hormonal değişiklikler ağız ve diş sağlığını da etkileyebilmektedir.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı düzenli bakımla sağlanır. Bu dönemde normale göre daha çok yemek ve sıvı tüketilmesi diş ve diş etlerinde daha fazla plak oluşumuna neden olabilir. Buna bağlı olarak da diş çürüğü ve diş eti hastalıkları (diş eti çekilmesi, diş eti kanaması, diş eti şişmesi, diş eti kızarıklığı) meydana gelebilir. Yine bu zamanlarda meydana gelen kusma ağızda asidik bir ortam yaratır. Sık sık diş fırçalama da diş etlerini tahriş ettiği için kusma sonrasında ağız su ile çalkalanmalı ve yaklaşık yarım saat sonra fırçalanmalıdır.

Gebelikte ağız sağlığının sorun yaratmaması için gebelik öncesinde rutin bir ağız bakım alışkanlığı edinilmelidir. Diş ve diş etlerinde bir rahatsızlık var ise yine hamilelik dönemi öncesinde tedavi edilmelidir.

Hamilelik sürecinde dişleri güçlendirecek nitelikte olan A, C, ve D vitaminlerini içerek yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor yönünden zengin besinler de diş ve ağız sağlığını olumlu etkilemektedir.

Hamilelikte ağız sağlığı etkin bir tedavi yöntemiyle mümkün olur. Aynı zamanda uzman diş hekimi tarafından da sık sık kontrole gidilmesi olası rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte Tedavi Süreçleri

0-3 Ay: Bebeğin gelişimi için oldukça önemli olan bu dönemde hamile kişi diş tedavi uygulamalarından olabildiğince kaçınmalıdır.

3-6 Ay: Hamilelikte diş tedavileri için en uygun dönemdir. Bu dönemde doğum sonrasında yapılmaması gereken tüm diş tedavileri uygulanabilir.

6-9 Ay: İlk 3 ayda olduğu gibi bu dönemde de acil olmayan tedavi yöntemlerinden kaçınılmalıdır.

Hamilelik döneminde diş ağrısı için alınacak her tür ilaç uzman hekim kontrolünde alınmalıdır. Tüm hamilelik sürecinde sık sık uzman hekim tarafından muayene olunması sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilmektedir.

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...