Hamilelikte Diş Sağlığı ve Ağız Bakımı

15 Ocak 2021 Cuma, 22:51
Reklam

Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığına, bakımına, temizliğine çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Bu durum sadece anne adayının değil anne karnındaki bebeğin sağlığı bakımından da son derece önemlidir.

Hamilelikte Gargara Kullanılır Mı?
Hamilelik döneminde gargara kullanılabilir fakat mutlaka diş hekimi tarafından önerilen bir gargaranın tercih edilmesi gerekiyor. Gargara seçiminin gelişigüzel yapılmaması lazım… Çünkü bu ürünlerin içerisinde kullanılan maddeler farklı olabilir. Diş hekiminiz gebelik döneminde kullanılabilecek bir gargara önerisinde bulunacaktır. Alkol içermeyen gargara çeşitlerinin kullanımına önem verilmelidir.

Dişler Hamilelik Sırasında Daha Çabuk mu Çürür?
Halk arasında böyle bir inanış olsa da gebelik, dişlerin daha çabuk çürümesine yol açmaz. Aynı zamanda anne karnındaki bebeğin kalsiyum ihtiyacını sadece annenin dişlerinden karşılayabildiği şeklindeki bilgiler de gerçeği yansıtmaz. Sadece hamilelik döneminde vücudun hormon dengesinde olan değişimler, dişlerin çürümesi için uygun bir ortamın oluşmasına yol açabilir. Ancak anne adaylarının ağız ve diş temizliğine dikkat etmesi durumunda diş çürümesi de meydana gelmez.

İlginizi çekebilir: Diş ağrısı

Hamilelik Diş Kaybına Yol Açar mı?
Gebelik diş kaybı nedeni değildir. Anne adaylarının hamilelik döneminde kokulara ya da tatlara karşı hassas olması, mide bulantısı ve kusma sorunu yaşamaları ağız içerisinde bakteri birikimini artırıyor. Bu dönemde şayet diş temizliğine dikkat edilmezse, mide bulantısı gibi gerekçelerle ağız ve diş temizliği ihmal edilirse bu durumda diş çürükleri meydana gelebilir. Diş çürüklerinin tedavi edilmemesi gibi durumlar da diş kaybıyla sonuçlanabilir.

Hamilelikte Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Hamilelikte dişler mutlaka düzenli olarak fırçalanmalı ve aynı zamanda diş araları da diş ipi ile temizlenmelidir. Diş hekimi tarafından önerilen gargara ile ağız içi temizlik de yapılabilir. Ağız ve diş sağlığının hamilelik döneminde ihmal edilmesi, çeşitli rahatsızlıklara adeta davetiye çıkarılması anlamına geliyor. Dolayısıyla anne adaylarının bu konuya maksimum derecede hassasiyet göstermesi gerekir.

Hamileler Diş Tedavisi Yaptırabilir Mi?
Elbette hamileler de diş tedavisi yaptırabilir. Anne karnındaki bebek için zararlı olmayan malzemeler kullanılarak diş tedavileri gerçekleştirilebiliyor. Ancak gebelik döneminde yapılmasında sakınca olmayan tedavilerin uygulanabildiğini de belirtelim. Bazı diş tedavileri için doğum sonrası bekleniyor.

Daha fazla bilgi için: Hamilelikte diş sağlığı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...