İlk Spor Gazetesi: Sporting Life

18 Ocak 2017 Çarşamba, 23:20
Reklam

Günümüzde haber dünyasında sporun apayrı bir yeri vardır çünkü insanlar spor yapmayı ve spor olaylarını takip etmeyi seviyor. Son zamanlarda bilinçlenen toplumlar sporun önemini daha da kavramış durumda. En çok gelişmiş ülkelerde görülen spora karşı özel ilgi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle bahis olayının çıkmasından bu yana spora olan ilgi artarak katlanmıştır. Son dakika Galatasaray haberleri ya da diğer tüm takımlara ait haberleri içeren bir haber büyük ilgi ile izlenilmektedir. İddia olayının da dikkatleri üzerine toplamasını göz ardı edemeyiz tabi ki. Ama iddia sonuçları ama özel ilgi alanı olsun insanlar spor gelişmelerini gazetelerden, dergilerden, internetten ve televizyon kanallarından takip etmek istiyor. İnternetin hiç olmadığı, televizyonun bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda spor haberlilerinin tek takip edilebilecek adresleri gazeteler ve dergilerdi.

Spor Gazetelerinde Futbolun Önemi
Her ne kadar spora duyulan sevgi eskisinden daha farklı bir hal almış olsa da gerçek şu ki spor dalları insanlara birçok şey kazandırmaktadır veya kaybettirmektedir. Günümüzde şüphesiz en popüler spor dalı futboldur. Kimse bunun aksini söyleyemez ve söylese bile ispat edemez. Hal böyle olunca spor gazetelerinde en çok futbol haberleri yapılmaktadır. Hatta diğer spor dallarının haberleri futbolun yanında devede kulak gibi kalmaktadır. Futboldan sonra sırasıyla basketbol ve voleybol en popüler spor dallarıdır. Tabi bu spor dallarının popülerlik seviyesi ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin Amerika’da en popüler spor dalı Amerikan futboludur. Sonra da basketbol ve rugby denilen spor dalı gelmektedir. Ancak bu durum son yıllarda değişmektedir ve futbol en popüler spor dalı olma yolunda hızla ilerlemektedir. Amerika’da spor haberleri en çok Amerikan Futbolu, rugby ve basketbol üzerine olmaktadır. Hatta bazı eyaletlerde bu spor dallarının popülerlik seviyesi değişmektedir. Ancak şu var ki basketbol Amerika’da çok popülerdir ve gelmiş en iyi basketbol oyuncuları da Amerika’da oynamıştır.

Sportinglife Gazetesi
Sanayi devriminin gerçekleştiği zaman diliminde spor dünyası da işlevsel bir dal olmaya başlamıştır. Bu gelişmeler sırasında da dünyanın ilk spor gazetesi takipçilerine ulaşmıştır. Avrupa’dan son dakika futbol haberleri de gazete üzerinden takip edilmeye başlanmıştır. İlk spor gazetesinin ismi Sporting Life ismi ile, 1938 yılında ve İngiltere’de yayınlanmıştır. Dünyanın ilk spor gazetesi olan Sporting Life uzun yıllar rakipsiz ve tek olarak devam etmiştir. 1854 yılında Paris’te yayınlanan Le Sport dergisi ikinci spor yayını olarak oluşturulmuş ve Sporting Life gazetesi de seneler sonra ilk rakibine kavuşmuş olmuştur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir