Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

25 Haziran 2015 Perşembe, 15:59
Reklam

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

İki veya daha fazla çocuğa sahip ebeveynlerin korkulu rüyası; kardeş kıskançlığı. Peki, kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? İşte o sorunun cevabı;

İki veya daha fazla çocuğa sahip ebeveynlerin korkulu rüyası; kardeş kıskançlığı. Peki, kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle çocuk psikolojisi hakkında bazı bilgileri bilmekte fayda var. Bu bilgileri ve kardeş kıskançlığı nasıl önlenir, gelin hep birlikte öğrenelim.

Çocuğunuza Paylaşmayı Öğretin

Bazı çocuklara paylaşmayı öğretmenize bile gerek kalmazken bazı çocuklar bu konuda oldukça ısrarcıdır. Çocukların bir eşyasını veya yiyeceğini paylaşmayı sevmesi kıskançlık oranını düşürecektir. Asla rencide etmeden, tatlı dil ile onlara paylaşmanın harika bir olay olduğundan bahsedin. Az olanı da paylaşmayı bilmesi önemli.

Daha sonra kardeşi ile paylaşımlar yapacağı için kıskançlık bu adım ile önlenebilecektir.

Ondan Yardım İsteyen

Özellikle yeni doğan bebeğiniz eve ilk geldiği andan itibaren ondan yardım isteyen. Kardeşinin bezini getirmesini, siz altını alırken onu başını okşamasını isteyin. O, size destek oldukça, kardeşi ile ilgilendikçe onu sahiplenecek ve sizinle olan iletişimini kıskanmayacaktır.

Dur Yapma Demeyin

Eğer kardeşini sevmek istiyor ise asla, “dur yapma, elleme, acıtacaksın,” gibi kelimeler ile ikazda bulunmayın. Eğer bilmeden, anlamadan ona karşı sert oluyorsa, “kardeşini uyutalım mı?” “onun uyuması için televizyonu kapatabilir misin,” gibi yine yardım cümlelerine başvurun. Eğer çocuğunuz, kardeşinin ona ihtiyacı olduğunu fark ederse kıskançlıktan vazgeçecektir.

Çocuklarınıza Farklı Zaman Ayırın

Çocuklarınıza vakit ayırmanız çocuk psikolojisi açısından oldukça önem taşır. Onunla ilgilendiğinizi o’na hissetirmelisiniz. Ek olarak kardeşi ile bağ kurmaları açısında ailecek vakit geçirmekte oldukça etkili olacaktır.

Yaş Farklı Önemli Bir Kriter

Her yaşın çocuk psikolojisi üzerinde farklı etkileri vardır. Özellikle 3 yaş çocuk psikolojisi için en yüksek kıskançlıktan bahsedilebilir. 3 yaşında ki çocuklar kendi benliklerini oluşturmaya başlamış ve tamamlayamadıkları süreçtedirler. Bu süreçte dengeyi iyi kurmakda yarar var. Hem çocuk kendini yeteri kadar ifade edemiyor oluşu içine kapanmasına ve daha fazla kıskançlık yapmasına sebep olabilmektedir.

Her yaş için kardeş kıskançlığından söz edilebilir. Önemli olan çocuğun istekleri anlamak ve gerekli sevgiyi eşit şekilde çocuklara hissetirmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...