Kardeşler arası rekabetin önüne nasıl geçebilirsiniz?

25 Mayıs 2014 Pazar, 00:52
Reklam

Kardeşler arası rekabet hepimizin yakından tanıdığı, gayet aşina olduğumuz bir konu. Bizim zamanımızda da, anne babalarımızın zamanında da, çocuklarımızın zamanında da olmuş ve hatta çocuklarımızın çocukları zamanında da olmaya devam edecek bir durum. Kül Kedisi’ni hatırlayın, o da kardeşleriyle rekabet etmiyor muydu? Evet, ediyordu!

Peki nesiller boyu sürmüş ve sürmeye devam edecek bu durumun önüne geçmek mümkün müdür? Evet mümkündür! Çocuklarınızı tanımaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Çocuklarınızın neden birbirleri ile rekabet içinde olduğunu anlamanın en iyi yoluna onları tanımakla ulaşacaksınız, unutmayın. Çocuklarının rekabet içinde olduğunu gözlemleyen ve bu durumdan rahatsız olan birçok anne babanın uzmanlarla görüştüğünde “çocuklar neden kavga ediyorlar anlamıyoruz, onlar bizim çocuklarımız, ikisini (üçünüde…) de biz yetiştiriyoruz, dünyada en iyi anlaşan iki kişinin onlar olması gerekmiyor mu” diye yakındıklarını sık sık duyuyoruz. Ancak, anne babaların dikkat etmesi gereken bir önemli nokta var ki çocuklar dünyaya gelirken ne sizi ne de kardeşlerini seçme şansına sahip olabiliyorlar, bu nedenle onların benzer karakteristik özellikler göstermemeleri çok normal, bu durumu yanlış bir davranış ya da çocuklarınıza has bir özellikmiş gibi görmemenizi tavsiye eder, öncelikle çocuklarınızı anlamaya çalışmanızı öneririz.

Uzmanlara göre kardeş rekabetinin yaşanmasının en sık rastlanan sebepleri şöyle sıralanıyor:

1. Ailedeki yaş pozisyonu önemli bir kavga unsuru. Büyük kardeşlerin, küçük kardeşleri sürekli olarak kendi işleri için kullanmaları, onlara sık sık görevler vermeleri; küçük kardeşlerin anne babadan daha fazla ilgi görmesini kıskanmak yaş farkından kaynakla sıklıkla ortaya çıkan problemler olarak sıralanabilir.

2. Kardeşlerin farklı cinsiyetlerde olması da bir diğer rekabet nedeni. Örneğin, bir erkek çocuk, babası kız kardeşiyle daha fazla ilgileniyor diye kız kardeşinden nefret edebilir ya da bir kız çocuk annesi ile alışverişe gitmiş olan erkek kardeşini kıskanıp ondan hoşlanmıyor olabilir. Ayrıca kız ve erkek çocukların sahip olduğu ilgi alanları değiştikçe birbirlerine olan düşmanlıkları arttacak ve birbirlerinin aktivitelerini küçümsemeye başlayacaklardır. Bu da cinsiyet farkının doğurduğu önemli bir rekabet sorunu olarakan karşımıza çıkar, unutmayın.

Neler Yapabilirsiniz?

• Asla kardeşler arasında kıyaslama yapmayın. Kıyaslama davranışı, çocukların ruhsal ve zihinsel açıdan oldukça yıpranmalarına sebep olan bir durumdur. Her çocuk tektir ve hepsinin birbirinden farklı yönleri vardır. Hepsinin aynı olmasını beklemek zaten çok yanlış ve anlamsız bir davranıştır. Çocuğunuzu kardeşiyle kıyaslamak yerine onu keşfetmeye çalışırsanız hem çocuğunuz hem de kardeşini olumsuz etkilememiş, kendilerine olan güvenlerini zedelememiş olursunuz.

• Kardeşler arasındaki çatışmayı yasaklamayı ya da bastırmayı düşünmeyin. Çünkü çatışma herhangi iki insanın iletişiminde sıklıkla rastlanabilecek bir durumdur, çatışmayı bastırmak ya da yasaklamak yerine bu durumu ortaya çıkarmaya ve tartışmaya açmanız çok daha doğru ve etkili çözümler getirecektir. Bastırılan duyguların daha daha şiddetli bir biçimde ortaya çıktığını lütfen unutmayın ve çocuklarınızla olan ilşkilerinizde bu durumu gözardı etmeyin.

• Kardeşlerden biri bir yanlış yaptığında diğer çocuğu tarafınıza çekerek yanlış yapan çocuğu suçlamayın. Bu davranışı bilinçli olarak yapmasanız da bazen bazı anlarda bilinçsizce kardeşleri karşı karşıya getiriyor olabilirsiniz, lütfen bu gibi durumlar için daha dikkatli davranıp aileniz içinde oluşmamasına özen gösterin.

Gördüğünüz gibi yukarıda sıraladığımız tüm maddelerde anne baba davranışlarının kardeşler arası rekabette ne kadar önemli olduğunu vurguladık, bu nedenle anne babalar olarak sizlere kardeş rekabetini önlemede önemli görevler düşüyor. Çocuklarınızın kardeş rekabetini engellemek ve onların birbiri ile dost olmalarını sağlamak istiyorsanız önce kendi davranışlarınıza dikkat etmeli sonra da kardeşler arası iletişimi arttırma çabası göstermelisiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin…

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...