Karnabaharın Vücudumuza Sağladığı Yararlar

24 Mayıs 2015 Pazar, 01:34
Reklam

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan karnabahar, vücudumuza güç ve enerji veren bir sebzedir. Yemeğinden salatasına pek çok farklı şekilde sofralarımızı süsleyen karnabahar, birçok hastalığın tedavisinde de fayda sağlamaktadır.

Oldukça besleyici bir sebze olan ve vücudumuz için gerekli enerjiyi sağlayan karnabaharın yararları saymakla bitmez. Doğanın bize sunduğu nimetler içerisinde her birinin ayrı bir yeri vardır. Her bir ürün mucizevî bir etkiye ve sağlığımız korumamız için yararlara sahiptir. Bu eşsiz nimetlerden biri olan karnabaharın da yararlarını listelediğimizde karşımıza oldukça uzun bir liste çıkmaktadır. Turpgiller ailesinden olan karnabahar, beyazından yeşiline ve moruna kadar pek çok çeşidi vardır. Ancak en çok bilinen ve kullanılan çeşit beyaz olanıdır.

1-Kansere Karşı: Fosfor ve potasyum içeren karnabahar özellikle de kadınlarda görülen göğüs kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. İçerisinde indol 3 karbonal bulunan karnabahar, pek çok kanser türü üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Ayrıca prostat ve kolon kanseri riskini de azaltmaktadır. Beta karoten bakımından da zengin olması sebebiyle çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan karnabahar, kanserden korumasının yanında kardüyovasküler hastalığından da korumaktadır.

2-Bağışıklık: İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri, K vitamini ve selenyum nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücuda direnç kazandırmaktadır. İçerisinde bulunan folik asit ve B6 vitamini sayesinde de kolesterolü düşürmektedir. Glutatyon ve sülfür sayesinde ciğerdeki zehiri temizleme özelliğine de sahiptir.

3-Mide: Oldukça lifli bir yapıya sahip olması nedeniyle karnabaharın mideye büyük yararları bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştıran, bağırsakları düzene sokan, mide kanseri, ülseri ve helikobaktere karşı koruyan bir formüle sahiptir. Karnabaharın içeriğinde bulunan bir madde özellikle de mide yüzeyini koruyucu bir etki sağlamaktadır.

4-Vücut Enerjisi: Karnabahar, içerisinde yer alan vitamin, mineral ve proteinler yardımı ile vücudun enerjisini korumakta ve enerji dengesi sağlamaktadır. Metabolizmanın düzenli çalışmasına da yardımcı olan karnabahar, detoks etkisi göstermekte ve vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde de tansiyonu dengelemektedir. Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme için önemli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra, yüksek lif oranı ve düşük kalorisi sayesinde diyet yapanlara ve kilo vermek isteyenlere de yardımcı olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan günlük folik asit ihtiyacının da tamamlanması açısından önemli bir yere sahip olan karnabahar, vücudu her türlü bakteriye karşı da korumaktadır.

5-Beyne Etkileri: Bol miktarda B vitamini içeren karnabahar, beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Beyin işlevini arttırması ve zekâyı geliştirmesi bakımından önemli bir gıda olan karnabaharın özellikle de gelişme çağındaki çocuklar tarafından her gün tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen karnabahar, çocukluk döneminde toksinlerin beyne zarar vermesini de önlemektedir.

Özellikle de Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir etki sağlamakta olan karnabahar hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detaylar için tıklayınız.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...