Küçük çocuklar odalarında yalnız bırakılmamalı

24 Mayıs 2014 Cumartesi, 23:34
Reklam

Büyüklerin her hareketini taklit etmeye çalışan küçük çocuklar, olası kazalara karşı odalarında yalnız bırakılmamalıdır.

Eğer çocuk yürüyorsa ev içindeki engeller kaldırılmalı. Yemekler, daima duvara yakın ocak gözlerinde pişirilmeli, tezgahın yanına, yakın yerlere kesinlikle sıcak kaplar konulmamalıdır. Kesici, delici aletler çocuğun ulaşamadığı yerlerde durmalı, bebek sandalyesi ısıtıcıların yanından uzakta tutulmalıdır. Evdeki yanıcı aletler ortadan kaldırılmalı, çocukların ulaşamayacağı şekilde yerleştirilmelidir. Büyüklerin her hareketini taklit etmeye çalışan çocuklar, odalarında yalnız bırakılmamalıdır.

Çocuklar, gördükleri her sıvıyı kolaylıkla içebilir, ilaç, şampuan ve temizlik maddelerinin çocukların erişemeyeceği yerlere konulması, jilet veya keskin aletlerin kapalı yerde saklanması, prize takılı fiş bulunmaması olası kazaları ortadan kaldırır.

Büyükler, hareketleriyle örnek olmalıdır. Çocuklar büyüklerin hareketini izler ve onlar gibi davranmayı çabuk öğrenir. Çocuğa nasıl davranması gerektiği sık sık anlatılmalıdır.

Psikolojik Danışman Eylem Küçük

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...