Lezzetli Çorba Tarifleri

10 Haziran 2018 Pazar, 14:00
Reklam

Yemeklerde ve davetlerde ilk olarak çorba servis edilmektedir. Sağlık açısından midenin ana yemek, salata ve tatlılara hafif ve sulu olan bir gıda ile hazırlanması gerekir. Diğer yemeklere oranla daha hafif olan çorba tarifleri ülkemizin kültüründe çok çeşitlidir. Pasta tarifleri gibi uğraştırıcı olmayan bu tarifler sağlık için önemli gıdalardan oluşmaktadır. Soğuk kış yemeklerinde özellikle sıcak çorba tarifleri yapılırken yaz aylarında insanın içini serinletmesi için çorbanın soğuk ayranlı tarifleri tercih edilmektedir. Yemek kültürümüzde genellikle çorbalar et suyu, balık suyu veya tavuk suyu ile yapılmaktadır. Sulu olarak tüketilen çorbalar yemek menüsü içine girmektedir. Hayvansal yağlar kullanıldığında daha bir lezzetli olan çorba tarifleri bitkisel yağ ile de yapılmaktadır.

Ülkemizin Doğu Bölgesinde daha tereyağı gibi hayvansal yağlarda yapılan daha yoğun çorba tarifleri varken Ege, Akdeniz gibi kıyı şeritte genellikle ot ve bitkisel yağlardan yapılan çorbalar tüketilmektedir. İçinde tane olarak bulgur, şehriye, pirinç, yarma gibi malzemeler kullanılan çorba tarifleri vardır. Bu tariflerdeki çorbalar biraz daha kıvamlı olmaktadır. Oysaki içine Brokoli, mantar, ıspanak, bakla gibi sebzelerin katılarak yapıldığı tadına doyum olmaz harika lezzetlerimiz de bulunmaktadır. Her zaman evde et ve et ürünleri olamadığından sebzeli çorba tarifleri bu tür durumlar için oldukça idealdir. Osmanlı mutfağında pasta tarifleri olmayıp sütlü tatlılar sıklıkla yapılmaktadır. Aynı şekilde bir saray mutfağında yemekten önce çorbanın ikram edilmemesi diye bir şey düşünülemez.

Osmanlı Devleti mutfağında öğün yemeklerinde çorba muhakkak pişirilirdi. Saray mutfağından kalan çorba tarifleri gözden geçirildiğinde genellikle et suyu kullanıldığı görülmektedir. Et veya tavuk suyuna yapılan çorbalar tahıllar ile zenginleştirilip bağlanır. Hatta eski dönemlerde çorbaya o kadar önem verilirmiş ki çorba yapamayan kız evde kalırmış. Türk yemeklerinin ana öğesi olan çorba tarifleri önemli yer tutmaktadır. Bebekler ek gıdaya ilk olarak çorba ile başlamaktadır. İçine her türlü besleyici malzeme konulup blenderden geçirilerek yapılan çorbalar bebeklerin gelişiminde önemli rol oynarlar. Yetişkin insanların da sindirim sistemlerinin düzenli çalışması için özellikle çorba tüketimi tavsiye edilmektedir. Batı dünyasında da çorba bulunmaktadır fakat onlarınkiler içine hamur işi ve benzeri malzemeler konulduğundan biraz daha yoğun olmaktadır. Oysaki biz de daha sulu ve tanelidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...