Lif

23 Mart 2015 Pazartesi, 15:30
Reklam

Lif bizlerin hayatında çok eskilerden beri yeri olan, hamam ve banyolarımızın vazgeçilmezi yün ipinden çeşitli modellerde yapılan küçük bir örgü modelidir. Lif ile yıkama denince akıllara banyoda keseden sonra bol köpükle vücudun masaj şeklinde ovularak temizlenmesi gelir. Atalarımızın eskilerden beri gelen lif ile banyo ve duş alma alışkanlığı evlerimizde özellikle de Anadolu da lif banyo duvarlarında yerini her zaman almıştır. Life olan bu ilgi süre gelen gelenek ve kültür alışkanlığı Anadolu kadınlarının yaşamlarına da yansımıştır. Gelinlik kızların çeyiz ve bohçalarında yerlerini almayı başarmıştır. Anneler kızlarının bohçalarına çeşit çeşit lif modelleri ve motiflerde lif yapmaya başlamışlardır.

Lifin Sağlık Açısından Önemi

Lif sadece kültür ve alışkanlık olarak algılanmamalı lif ile banyo ve duşun sağlık açısından da birçok faydaları vardır. Bunlardan bir kaçını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Lif ile banyo veya duş masaj şeklinde ovarak yapıldığından vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Bünyenin istirahat etmesini sağlar, özellikle uzun yolculuk yapanlar seyahatlerden sonra lif ile banyo yapmalarını tavsiye ediyoruz, bol köpüklü bir banyo sonrası vücutlarının daha çok dinlendiğini görecekler.
  • Lif ile banyo gözeneklerin açılmasını sağlar, gözeneklerin ve kıl köklerinin açılması ile bünyenin daha rahat nefes almasını sağlar daha çok oksijen vücudunuza girer oksijeni bol alan vücut daha dinç, sağlıklı ve parlak olur.
  • Lif ile banyo veya duş kese ile alınan duşa oranla daha sağlıklıdır. Lif yumuşak yün ipinden olması sebebi ile derinin tahriş olmasını önler. Kese ile duş ise deride bir nevi tahriş edercesine sürtünme yapar. Buda hassas tenler için hiç tavsiye edilmeyen bir banyo ve duş şeklidir. Derileri nazik olan kişiler kesinlikle lif ile duş almalılar.
  • Lif yapılan yün ipinin doğal olarak üretilen iplerden yapılması önemlidir. Maliyet olarak biraz pahalı olabilir fakat sağlık açısından gerçekten çok önemlidir. Doğal yollarla üretilen iplerde kimyasal madde bulunmadığından alerjik hastalıkları olan kişilerin kullanımı daha rahat olur. Aksi halde alerjik hastalıkları olan insanlarda daha kötü sonuçlara tedavi edilemeyen hastalıklara neden olabilir.
  • Lif kesinlikle şahsi olarak kullanılmalı, tenle irtibatı yakın olan lifin tek kişinin kullanması her bireyin kendi lifini kullanması gerekir. Sağlık açısından önemlidir. Çeşitli deri hastalıkları bulaşıcı olması sebebi ile daha içinden çıkılmaz hastalıklara sebep olabilir.

Lif ile duş almadan önce bir sıcak su banyosu yaparak daha sonra yumuşayan vücudun masaj yapmak sureti ile boyun, yüz, sırt, kollar, bel kısmını dinlendirip rahatlatmak sureti ile yıkanmalı, derimizin üst tabakası insanları bakterilere karşı korur. Sürekli ve değişik kimyasal içeren sabunlarla duş aldığınızda bu tabaka bozulabilir. Genelde kuru ciltli kişiler bu konuya dikkat etmeliler. Aşırı sıcak su ile duş sağlıklı değildir. Duş alınacak su yaz mevsimi veya kış mevsimi olması önemli değil her zaman ılık su ile duş almak daha iyidir. Kaynar denilecek kadar sıcak olan su ile duş derinin üzerindeki tabakada tahriş olmalara neden olacaktır. Bekar insanlar genelde halkalı lif modelleri kullanmaktadır.

Lif ile her gün duş almak iyi değildir. Yağlı olan ciltler yedi günde iki, kuru olan ciltler ise yedi günde bir defa lif ile duş almaları tavsiye edilir. Lif ile duş yaparken life sürülecek sabunun da türü önemlidir. Herkesin bildiği banyo sabunları deriyi kurutur. Life sürülecek şampuanın pH 5.5 özelliği olmalı veya parfümsüz vücut banyo şampuanları uygundur. Saçlarınızı şampuanlarken saç cinsinize göre şampuan kullanmalısınız. Her gün saç yıkayan kişiler her seferinde şampuan kullanmaları gerekmez.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...