Müjdeee!!!! kardeş geliyor

25 Mayıs 2014 Pazar, 00:42
Reklam

Pek çok çocuk kendilerine söylenmese bile annelerinin hamile olduğunu annelerindeki ilgi değişikliğinden dolayı fark ederler. Bu nedenle de hamileliğin kesinlik kazanmasından sonra annenin bu haberi çocuğu ile paylaşmasında büyük yarar vardır. Ancak hiçbir şekilde çocuklar ta ki bebek eve gelinceye kadar bu deneyimin nasıl bir deneyim olacağını kendilerine ne kadar anlatılsa da bilemezler.

Bazı çocuklar bebeğin gelişiyle huzursuz, tedirgin hatta bebeksi bir tutum sergilerken, bazı çocuklar bebeğin gelişi ile birlikte dışlandıklarını hissedip korku dolu olabilirler Büyük çocuğun kardeşin gelişine verdiği tüm reaksiyonlar bu yeni duruma alışmaları sürecinde oldukça normaldir. Bu zor dönemde çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey anne babasının çokça sabırlı ve anlayışlı davranmasıdır.

Çocuğunuzu bebeğin gelişine hazırlamak için yapmanız gereken şeylerin başında sadece olumlu tarafların değil doğumdan önce öngörülen zorlukların, kaygılarında paylaşılması gelir. Sözgelimi başlarda bebeklerin ne kadar çok ağlayıp, tüm ilgiyi üzerlerinde istediklerinin ve herkes için zor bir dönem olabileceğinin anlatılması gibi.

Doğumdan sonra anne çok yoğun ve yorgun olacağı için özellikle ailenin diğer bireylerinin ilgisine çokça ihtiyacı vardır. Doğum sırasında Çocuğunuzun nerede olacağı? Ona kimin bakacağı? Hastanede beklenenden uzun süre kalınması halinde onunla kimin ilgileneceği? Çocuk için bu geçiş sürecinde onun için en iyi olanın ne olabileceği üzerine düşünülmesi son derece önemlidir.

Anne-babanın kardeşler arasındaki ilişki içindeki duruşları onların kendi kardeşleri ile olan ilişkilerinden büyük ölçüde etkilenir. Daha önce de belirttiğim gibi bebeğin gelişiyle ilgili olarak büyük çocuğun hissedeceği öfke, keder, şok kıskançlık gibi duygular çok normaldir. Anne babalara zor gelen ise çocukların bu türden duygularını ifade ediş biçimleridir:

• Kardeşine fiziksel olarak zarar vermeye çalışıp, açıkça bebeğin geri gitmesini istediğini söyleyebilir.
• Kardeşine karşı sevgi dolu bir tavır sergilerken annesine karşı agresif düşmanca tavırları olabilir.
• Ya da çocuk kendi içine kapanıp parmak emmeye ya da yatağını ıslatmaya başlayabilir.
• Çocuğun davranışları evde uyumlu iken ve anne babanın dikkatini çekecek belirli bir huzursuzluğu yokken okulda sorun yaşıyor olabilir.
• Doğum sonrasında çocuk belirli bir kıskançlık ya da hoşnutsuzluk sergilemezken, daha sonraki aylarda yıllarda bastırmış olduğu duyguları ortaya çıkabilir.

Anne babaların hatırlamaları gereken en önemli şey çocuğun kardeşin gelişiyle sergilediği istenmeyen olumsuz davranışlarının temel nedeninin çocuğun tamamen anne babasını kaybedip hiç sevilmeyeceği korkusunu yaşamasından kaynaklanır. Bu nedenle de anne babanın göstereceği sabır, anlayış, sevgi çocuğun korku ve kaygılarını yenmesine olanak sağlayacaktır. Olumsuz davranışları ile çocuk aslında ne kadar ‘kötü’ bir çocuk olabileceğini değil ne kadar zor duygular hissettiğini anlatmaktadır. Anne babaların çocuklarına verecekleri geribildirimler çocuğun kendisini anlayıp hem kendisi hem de kardeşi hakkındaki olumsuz duygularla başa çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Yazıma uzun zaman önce sanıyorum bir Amerikalı psikoloğun kitabında okuduğum ve anne-babaların çocukları ile empati kurmalarına yardım edeceğini düşündüğüm bir benzetme ile son vermek istiyorum: ‘Birgün eşiniz eve geliyor ve size eve ikinci bir eş getireceğini, bu durumun kesinlikle sizi daha az seveceği anlamına gelmediğini, her ikinizi de eşit seveceğini, gelecek olan eşi ile tüm eşyaları belki de odanızı paylaşmanız gerebileceğini söylese’ ne hissederdiniz????

İyi Haftalar…

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...