Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

24 Mayıs 2014 Cumartesi, 20:25
Reklam

Çocukların ruh ve beden sağlığı açısından, oyun ve oyuncak çok önemli bir yer tutuyor. Bugün, bilimsel çalışmalar, çocukların zeka gelişimi konusunda ilk 3 yaştaki gelişmenin önemini vurguluyor. Oyuncakların, sadece çocukları oyalamadığı aynı zamanda zihinle ilgili fonksiyonlarını da geliştirdiği bildiriliyor.

Oyuncakları, “çocuğun geleceğine yapılan yatırımlar” olarak nitelendiren uzmanlar, küçük boyuttaki, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek veya benzeri parçaları bulunan oyuncakların, kolayca yutulabileceklerinden, belli bir yaş grubu öncesinde tehlike oluşturabileceğini kaydediyor. Balonların da bazı durumlarda tehlikeli olabileceğini ifade eden uzmanlar, patlak balon parçaları veya şişmemiş balon parçalarının, şişirme taklidi yapan çocukların solunum yollarına kaçabileceği uyarısında bulunuyor.

Kimyasal Madde Uyarısı

Oyuncakların yüzeyleri düzgün ve kolay temizlenebilir olmalı. Oyuncaklar kesici, kırılgan ve batıcı özellik taşımamalı. Oyuncakların yüzeylerinin, çocuklar için zararlı kimyasal maddeler ile kaplı olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, yüzeylerdeki kimyasal maddelerin (vernikler, boyalar, kaplamalar…) az miktarlarda da olsa uzun süre maruz kalındığında zararlı olabileceğini bildiriyor.

Çocuklarınıza Uygun Bir Oyun Yeri Sağlayın

Uzmanlar, oyuncakların, boyun ve ayaklara dolanabilecek ip veya benzeri parçaları içermemesi, çocukların işitme fonksiyonlarını bozacak karakterde ses ve gürültü üretmemesi gerektiğini de vurguluyor. Uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

“Çocuklarınıza uygun bir oyun yeri sağlayınız ve oyuncakların, oyunların, doğurabileceği sorunlar hakkında bilgili ve hazırlıklı olunuz. Oyuncakları, açık raflarda saklayın. Kapaklı ve kilitli, sandık tipli yerlerde saklamayınız. Çocuklar bu kutu ve sandıklara girebilir ve içinde kalabilirler. Aldığınız oyuncakların üzerini örten naylon veya plastik ambalaj maddelerini, çocuğunuzdan uzak tutun. Bu tür malzemeler, yüz bölgesini örterek solunumu imkansız hale getirebilirler.”

Kime, Hangi Oyuncak?

Uzmanlara göre, 1 yaşından küçük çocuklara oyuncak seçerken, her şeyden önce, yutamayacağı büyüklükte parçalardan oluşmuş, hafif, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, zehirli boya ve kimyasal madde içermeyen parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilmeli. Bebek bir şeyler tutacak olgunluğa geldiğinde, yumuşak, üstüne basıldığında öten veya sallandığında ses çıkartan oyuncaklar alınmalı.

En tercih edilen yumuşak bebekler veya hayvan şekilli oyuncakların, çocuklar tarafından ağızlarına götürülüp ısırıldığını vurgulayan uzmanlar, “Yapıldıkları materyallerin toksik olmaması gerekir. Ayrıca, kolayca parçalara ayrılmamaları gerekir” diye uyarıyor.

Uzmanlar, oturma yaşına gelen bebeklerin en beğendikleri oyuncakların ise, iç içe konan kutu ve üzeri parlak renkli küpler ile basit resimler içeren parlak renkli kitaplar olduğunu ifade ediyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...