Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli?

10 Temmuz 2020 Cuma, 13:53
Reklam

Günümüzde oyuncak mağazaları aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce oyuncak sunuyor. Evinizi bir oyuncak mağazasına dönüştürmek istemiyorsanız, doğru seçimi yapmanıza ve alanı daraltmanıza yardımcı olacak bazı kriterlere dikkat etmenizde yarar var.

Hangi oyuncağın çocuğunuz için doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Hangisi çocuğunuzun ilgisini birkaç günden veya haftadan daha uzun bir süre boyunca çeker? Aşağıda çocuğunuzla birlikte büyüyecek, ona meydan okuyacak ve genel gelişimini besleyecek oyuncakları seçmek için belirlediğimiz kriterleri inceleyebilirsiniz.

Yaşa uygunluk

Bebeğinizin bir oyuncaktan keyif alabilmesi için onu rahatça kullanabilmesi gerekir. Yaşa uygun bebek oyuncakları bir veya daha fazla geliştirme becerisini kullanmaya ve geliştirmeye teşvik eder veya zorlar. Bu düşünce bebeğiniz büyüdükçe ve daha karmaşık oyuncaklar ile oynamaya başladığında giderek önem kazanmaktadır. Oyuncağın kullanımı çok zorsa ve yaşına uygun bir oyuncak değil ise, bu bebeğinizi hayal kırıklığına uğratabilir. Erken aldığı bir oyuncağın tadını çıkarmak için gereken becerileri geliştirdiği zaman ona olan ilgisini tamamen yitirmiş olabilir.

Güvenlik

Oyuncak üreticilerinin yaş önerileri güvenliği dikkate alsa da, bebeğinize vermeyi planladığınız oyuncakları satın almadan önce dikkatlice incelemelisiniz. Bebeğiniz ona verdiğiniz herhangi bir oyuncağa çarpar, düşürür, tekmeler, çeker, fırlatır, ısırır ve emer. Bu nedenle oyuncağın güvenli ve dayanıklı olması gerekir. Eğer kırılabilirse çocuğunuz şüphesiz onu parçalara ayırır. Küçük parçaları varsa bebeğiniz onları parçalayacaktır. Boğulmayı önlemek için parçaları 5 santimetreden daha küçük olan oyuncaklardan kaçının. Çocuğunuz şüphesiz oyuncaklarını ağzına götürüp çiğneyeceğinden, toksik olmayan malzemelerle boyanmış oyuncaklar tercih edilmelidir. Son olarak, oyuncak kolayca yıkanabilir olmalı böylece onları nispeten temiz ve mikroplardan uzak tutabilirsiniz.

Bu büyük güvenlik endişelerine ek olarak, herhangi bir oyuncağın ağırlığını da göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğiniz kaçınılmaz olarak herhangi bir oyuncağı ayak parmaklarına düşürecek veya yüzüne çarpacaktır. Ayrıca keskin kenarlı veya bebeğinizin boynuna dolanacak kadar uzun teller, ipler veya şeritler olan oyuncaklardan kaçının.

Uyarım

Doğru kullanıldığında iyi bir oyuncak bebeğinizin dokunma, görme, ses veya tat duyularından birini veya onun gelişmekte olan el-göz koordinasyonu, kaba motor kontrolü, ince motor kontrolü gibi yeteneklerini uyarmak için bir şeyler yapacaktır. Bu sayede çocuğunuz etkileşime girdiği oyuncaklar ile duyularını ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulacaktır.

Çeşitlilik

Herhangi bir yeni oyuncak satın almadan önce çocuğunuzun sahip olduğu oyuncakları düşünün. Bebeğinize farklı renkler, farklı dokular, farklı şekiller ve farklı sesler sunan oyuncaklar seçmeye çalışın. Çeşitliliği seçerek çocuğunuzu çok erken yaşta dünyanın sunduğu birçok farklı olanakla bulaştırabilirsiniz. Ayrıca farklı tipteki oyuncaklar çocuklara farklı yetenek kazanımları da sunacaktır.

Basitlik

Genel olarak oyuncak ne kadar basit olursa, oyun da o kadar uzun sürer. Basit oyuncaklar daha az parçaya sahiptir ve bu nedenle daha karmaşık oyuncaklardan daha dayanıklıdır. Basit oyuncaklar da daha fazla çok yönlülük sunma eğilimindedir. Bugün çocuğunuz tutabilir, gelecek ay fırlatabilir ve gelecek yıl onu oyunlarında bir pervane olarak kullanabilir. Bu sayede çocuğunuz yaratıcılığını kullanarak sınırsız bir şekilde farklı oyunlar türeterek kendi istediği ve zevk aldığı oyunlar oynayabilir.

Oyun, çocuğunuza benzersiz ilgi alanlarını takip ederek yeni beceriler geliştirmek ve uygulamak için harika bir fırsat verir. Çocuğunuzun sahip olduğu oyuncaklar gelişimini önemli derecede şekillendirebilir.

Hangi oyuncağı seçerseniz seçin bebeğinizin istediği şekilde onlarla oynamasına izin verin. Sonuçta, sadece belirli bir oyuncakla oynamanın “doğru” yolunu bilebilmeniz mümkün değildir, bebeğinizin kendi başına keşfederek öğrenmesi ve hayal gücü ile kendi oyunlarını kurarak oynaması gelişimi ve oyuncaktan keyif alması oldukça önemlidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...