Oyuncak seçiminde bazı ipuçları

25 Mayıs 2014 Pazar, 10:24
Reklam

Oyun, çocuğun dünyasında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Oyuncak ise oyun için çok önemlidir. Bunu hepimiz biliyoruz ve çocuklarımıza sıklıkla oyuncaklar alarak onların oyunlarını bu oyuncaklarla desteklemeye çalışıyoruz. Ancak oyuncak seçiminde ne kadar başarılıyız? Özellikle günümüz toplumunda fazla seçenek şansına sahip olan çocuklar ve aileler bazen oyuncak seçiminde zorlanabiliyor. Bu yazıda oyuncak seçerken size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarından bahsetmek istedim, umarım işinize yarar!

İşte bu ipuçları…

En öneli iki unsur: Çocuğunuza oyuncak seçerken oyuncakların güvenli ve çocuğunuzun gelişim düzeyine paralel nitelikte olmasına özen gösterin. Bir oyuncağın satışa çıkmış olması onun güvenli kılmaz. Yaşa ve gelişim düzeyine göre oyuncağın güvenlik durumu değişiklik gösterebilir. Örneğin, takı yapma seti küçük yaş çocukları için hiç de uygun olmayan bir oyuncak seçimidir. Çünkü küçük çocuklar bu sette bulunan boncukları yutabilir ve boğulma tehlikesi ile karşılaşabilirler. Oyuncak kutuları üzerinde yazan güvenlik uyarılarını mutlaka okuyun ve tercihinizi bu uyarılar ışığında yapın. Oyuncak seçerken aldığınız ürünün kutusunda CE işaretinin bulunmasına özen gösterin. Bu işaret pazara arz edilen bir malın kalite düzeyinden bağımsız olarak, insanlar ve diğer canlıların sağlık ve güvenlik ile ilgili temel gereklilikleri karşıladığını belirten bir işarettir ve ”Conformite Europeenne” isminin baş harflerinden oluşmuştur. Gelişim düzeyine uygunluk ise oyuncak seçimindeki ikinci önemli unsurdur. Gelişim düzeyinin çok altında ya da çok üstünde olan oyuncak seçimleri çocuğun oyuncağa yönelik motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek ve çocuğun oyun esnasında bu oyuncağı tercih etmemesine olanak sağlayacaktır.

Çocuğunuzla beraber oynayın:

Çocuğunuzla beraber oynamaktan çekinmeyin, unutmayın onunla paylaşacağınız her an değerlidir. Çocuğunuzla oynayarak onun nasıl ve ne kadar oyuncağa ihtiyacı olduğu daha kolay gözlemleyebilir, oyun esnasında sorabileceğiniz sorularla çocuğunuzun ne tip oyuncaklardan hoşlandığını, hangi oyuncaklara ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Oyuncaklar asla sizin sevginizin yerini tutmaz, ona oyuncak satın alıyor olmanız sevginizi ona gösteriyor olmanız anlamına gelmez. Bu nedenle çocuğunuza oyuncak alarak vicdanınızı rahatlatmak yerine ona sevginizi gösterin ve onunla vakit geçirin.

Bazı ürünlere dikkat:

Bazı oyuncak reklamlarında bu oyuncakla oynayan çocukların daha zeki olduğu iddia edilir. Ancak şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarda bu iddiayı destekleyen kesin bulgulara ulaşılamamıştır. Bu nedenle bu tip reklamların yanlış bilgi verdiğini, sizi gereksiz yere umutlandırdığını ve harcamaya teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle eğitimsel niteliğe sahip olan oyuncakların pazarlamasında kullanılan bu çeşit iddialara şüpheyle yaklaşmanızı, ürünü satın alırken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Oyuncak seçiminiz sizin değer yargılarınızı yansıtır:

Çocuğunuza oyuncak seçerken ona aktarmak istediğiniz değer yargılarına uygun nitelikte oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Örneğin, savaşın ve şiddetin kötü bir şey olduğunu ona anlatmak istiyorsanız çocuğunuza asla oyuncak silah almayın ya da bu tip öğeleri içinde barındıran bilgisayar oyunlarından uzak durun. Irk farklılıklarının önemli olmadığını, önemli olanın insan olmak olduğunu çocuğunuza anlatmak istediğinizde ise ona siyahi bir bebek alabilirsiniz.

Seçiminiz yaratıcılığı desteklesin:

Yaratıcılık ve oyuncak arasında aslında ters bir ilişki vardır. Çocuğun yaratıcılığını en çok destekleyen oyuncaklar aslında hiç de yaratıcı olmayan oyuncaklardır (bloklar, legolar, boyalar ve hamurlar gibi…) Buna rağmen çocuğun yaratıcılığını en az düzeyde destekleyen oyuncaklar ise oldukça yaratıcı olan oyuncaklardır ( robotlar gibi…) Burada sorgulamanız gereken nokta ise sizin için önemli olanın çocuğunuzun yaratıcılığı mı yoksa oyuncak tasarımcısının yaratıcılığı mı! Verdiğiniz cevaba göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Unutmamanız gerekenler:

Oyuncak seçimi yaparken oyuncağın trendlere uygun ya da pahalı olması sizi etkilememeli. Onun yerine…

-Seçtiğiniz oyuncağın oyuna değer katabilecek nitelikte olmasına özen gösterin. Çocuğunuz bu oyuncakla oynarken eğlenebilmeli, bir şeyler öğrenebilmeli, yaratıcılığı gelişmeli ve bu oyuncakla birçok kez oynayabilmeli.

-Oyuncak iyi bir dizayna sahip olmalı, ilgi çekici olmalı ve kullanımı kolay olmalı.

-Seçtiğiniz oyuncak çocuğunuzun yaşına, zihinsel gelişim düzeyine uygun olmalı, onun yeteneklerine ve ilgi alanlarına hitap edebilmeli

-Oyuncak kaliteli, güvenli ve dayanıklı olmalı

İDİL SEDA AK

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...