Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır

02 Ağustos 2017 Çarşamba, 15:49
Reklam

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kişilere sunulan sorgulama sistemlerinden biri de Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulamasıdır. Bu yazıda ilgili sorgulamanın internet üzerinden nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Sorgulama işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek için yazıyı uygulamaya devam etmeniz ve anlatılanları uygulamanız yeterlidir. İnsanların gittikçe fakirleşmesi sonucunda sosyal yardıma ihtiyacı olan kişilerde artmaktadır. Elbette devlet bu konuda çeşitli önlemler alıp bu durumu belli boyutta tolere etmeyi amaçlamaktadır. Devlet tek tek yardıma muhtaç olan kişileri tespit edemediğinden ötürü, bu şekilde yardıma muhtaç olan kişilerin ilgili kurumlara başvurması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi veya kişiler devletin ilgili yetkilileri tarafından detaylıca araştırılacak ve gerçekten muhtaç olan kişilere de gerekli yardımlar yapılacaktır. SOYBİS Sorgulama sayfasına ulaşmak ve detaylı bilgi almak için tıklayın.

SOYBİS (Sosyal Yardım Bilgi Sistemi) Nedir? Ne Değildir?

"Tek Adımda Hizmetten Tek Tuşta Hizmet Dönemine Geçiş" sloganıyla hizmet vermeye verilen bu sistem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından 6 ay gibi bir sürede geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sayede ilgili işlemler daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bilindiği gibi e-devlet sistemi kişiler hakkındaki birçok bilgiyi barındırmaktadır. SOYBİS olarak adlandırılan bu sistem üzerinden vatandaşlar sosyal yardım başvurusu yapmakta ve sonrasında gerçekten bu yardıma ihtiyaçları olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu sistem sayesinde haksız yere bu yardımdan yararlanan kişilerin önüne geçilmiş ve yardımların gerçekten ihtiyaç sahiplerine gitmesi büyük oranda sağlanmaktadır.

SOYBİS Sorgulama

  • SOYBİS sorgulamasını yapmak için tıklayın.
  • İlgili sayfaya geçiş yaptığınızda karşınıza kimliğinizi doğrulama sayfası açılacaktır. "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna basın.
  • Karşınıza sisteme giriş yapmanız için birçok seçenek açılacaktır. e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, TC kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile bu sisteme giriş yapılabilmektedir. Kişiler genellikle e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktadır.
  • Sisteme 11 haneli TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Bu anlatılana ek olarak dilerseniz ALO 144 telefon sistemini kullanarak da ilgili sorgulama işlemini oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...