Sünnete erken yaşı tercih etmek daha sağlıklı

30 Mayıs 2017 Salı, 00:27
Reklam

Müslüman çocuklara aileleri tarafından küçük yaşta ya da ergenlik dönemine girmeden yaptırdığı sünnet operasyonun da erken yaşın tercih edilmesinin daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından doğrulandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr. Asudan Tuğçe Çil, “2 yaş öncesi yaptığımız sünnet operasyonlarında, iyileşme bu dönemde daha hızlı olduğundan çocuğun ve ailenin bu süreci daha rahat atlattığını gözlemliyoruz. Bu nedenle erken dönemi tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Opr. Dr. Asudan Tuğçe Çil, erkek çocuklarda sünnetin hangi dönemde yapılmasının daha sağlıklı olacağı hakkında bilgi verdi. Sünnet operasyonunun hangi yaş aralığında uygun olduğu konusunda açıklamalarda bulunan Dr. Asudan Tuğçe Çil, “Çocuğun cinsel kimliğini keşfettiği fallik dönem olarak adlandırılan 2-6 yaş arası hariç her dönemde sünnet yapılabilir. Çocuğun cinsel organını keşfettiği bu dönemde cinsel bölgeye ağrılı bir girişim yapmak ileriki yaşlarda psikoseksüel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Hele bu dönemde lokalanestezi ile sünnet yapmak çok zararlıdır. 2 yaş öncesi yaptığımız sünnet operasyonlarında, iyileşme bu dönemde daha hızlı olduğundan çocuğun ve ailenin bu süreci daha rahat atlattığını gözlemliyoruz, bu nedenle erken dönemi tercih ediyoruz. Tüm bu yaş sınırlamalarına tek istisna, başka bir nedenden dolayı genel anestezi verdiğimiz çocuklardır. Bu hastalar da genel anestezi almışken, yapılacak işlemle birlikte sünnet yapılması düşünülebilir” dedi.

YENİDOĞAN SÜNNETİ YAPMAYI TERCİH ETMİYORUZ

Sünnet, penis kanserine ve HIV de dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da korunmada yardımcıdır diyen Dr. Asudan Çil, şöyle devam etti:

“Bebeklikten kastınız yenidoğan sünnetiyse (ilk 28 günde yapılan), bunun avantajları çocukluk çağı sünnetlerinden farklı değil ancak derinin fazla bırakılması, yapışıklık oluşması, sünnet hattının daralarak iyileşmesi ve ikinci bir işlem gerektirmesi gibi bir takım olumsuz yönleri de olduğundan şahsen yenidoğan sünneti yapmayı tercih etmiyoruz. Yenidoğan sünnetleri lokal anesteziyle yapılabilir ancak daha büyük çocuklarda ise genel anestezi tercih edilmelidir. Genel anestezi de etki süresi en kısa anestetik madde tercih edilir ve maske anestezisi uygulanır. Çocuk uyuduğunda işlem kolay, hızlı, kanama kontrolü daha etkin olur. Sünnet, penis kanserine ve HIV de dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da korunmada yardımcıdır. Bu husus Amerikan Pediatri Akademisi ve Dünya Sağlık Örgütü’nce de kabul görmüştür. Halk arasında peygamber sünnetli (hipospadyas) veya doğuştan sünnetli olarak bilinen hastalıkta idrar, penisin alt tarafındaki bir delikten gelir. İdrar kanalı penisin ucuna kadar gelişememiş, aşağıda kalmıştır. Bu duruma peniste eğrilik de eşlik edebilir. Tedavisi cerrahidir. Cerrahi için en uygun yaş aralığı 9 ay ile 1,5 yaş arasıdır. Hastanede yatış süresi genellikle hipospadyasın tipine ve yapılan cerrahi tekniğe göre 1-10 günlük bir süre alabilir.”

Haberin Detayı : https://www.habermat.com/haber/1789/sunnete-erken-yasi-tercih-etmek-daha-saglikli.html

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...