Tam Bir Kış Meyvesi Olan Kivinin Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2017 Salı, 13:27
Reklam

Tropikal bir meyve olan kivi, içeriğindeki yüksek C vitamini ve besin değerleri ile sağlığınızı korumadan güzelliğinizi ön plana çıkartmanıza kadar birçok alanda fayda sağlıyor. Kış aylarında rahatlıkla bulabileceğiniz ve bol miktarda tüketebileceğiniz kivinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kuvvetli bir antioksidan: Kivinin faydaları arasında ilk sırada kuvvetli antioksidan özelliği gelmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yıllık ve aylık periyotlar haline yapılan antioksidan beslenme düzenlerinde bol miktarda kivi tüketmek veya kivi içeren aktioksidan suları hazırlamak vücuttan toksinleri atmanıza yardımcı olacak ve daha sağlıklı bir bedene sizi kısa sürede kavuşturacaktır. Günlük düzenli olarak 2-3 adet kivi tüketimi vücuttaki C vitamini ihtiyacını karşılamanızı sağlar ve toksinlerin vücutta birikmesine engel olur.

Sindirim sisteminin dostu: Sindirim sisteminde kivinin faydaları oldukça fazladır. Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kabızlık gibi sorunların engellenmesinde büyük rol oynayan kivi, bağırsaklardaki yararlı organizmaları besleyerek sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Midede yaşanan hazımsızlık ve yanma gibi sorunlar kivinin içeriğinde bulunan C vitamini, potasyum ve diğer besin değerleri ile kısa sürede düzelir ve ortadan kalkar. Bağırsak problemleri de düzenli kivi tüketimi ile engellenebilir ve sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanabilir.

Tansiyon ve kalp damar sağlığı: İçeriğindeki yüksek C vitaminin yanı sıra potasyum deposu da olan kivinin faydaları tansiyon sorununda da kendini göstermektedir. İçeriğindeki potasyum yüksek tansiyon ile savaşmada size yardımcı olacak ve tansiyonun dengelenmesinde rol oynayacaktır. Doğal C vitamini deposu olan kivi kalp ve damar sağlığını korumada eşsiz besin değerleri olan bir besindir. Damar içi yağlanma ve kolesterol gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkileri olan kivi ile vücut sisteminizi baştan aşağı koruyabilir, daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Cilt güzelliği: Vücuda kivinin faydaları oldukça fazladır. Bunlardan diğer bir alan ise kadınların güzellik için yaptığı uygulamalar bulunuyor. Kış aylarında kuruyan cilt problemini düzenli kivi tüketerek önleyebilir, cildinizin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Kış aylarında ciltte yaşanan kuruluk ve döküntü sorunları, strese bağlı oluşan döküntüler, kivinin içerisinde bulunan besin değerleri ile bağışıklık sistemini güçlendirerek önlenebilmektedir. Kivi içerisindeki besin değerleri hücrelerin yapılanma ve yenilenme sürecinde etkili bir rol oynar ve bu sayede yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesinde cildinize yardım eder. Düzenli kivi tüketimi ile hücreler toksinleri atar ve yenilenme sürecine girer. Kısa sürede ciltteki değişim ve aydınlık görünüm kendini hissettirir. Gözaltı morlukları gibi sorunlarda da C vitamini deposu olan kivi tüketimi eşsiz çözümler sunmakta ve göz çevresinde aydınlık bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Kivi ile hazırlanan güzellik maskeleri ve peelingler cildinize vereceğiniz armağanlar arasında bulunuyor. Bal ve kivi maskesi cildinizi ölü deriden arındırmanıza yardımcı olacağı gibi hızlı bir şekilde cildinize etki ederek kuruluk sorununu da ortadan kaldıracaktır. Canlı, aydınlık ve sıkı bir görünüm için çeşitli kivi maskelerini düzenli olarak uygulamak yaşlanma belirtileri ile mücadelede en büyük yardımcınız olacak.

Soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı korunma: Kivinin faydaları saymakla bitmese de en önemli özelliği vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmasıdır. Soğuk algınlığı ve çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için düzenli olarak kivi tüketimi sağlığınıza ve bağışıklık sistemini güçlendirmenize katkı sağlar. Vücutta iltihap oluşumunu önlemek, mikroplara karşı daha dirençli hale gelmek ve iç organları güçlendirerek besin değerleri ile size yardımcı olan kivi, beslenme programınızda bulunması gereken gıdalardan birisidir. Unutulmamalıdır ki tüm hastalıkla bağışıklık sisteminin düşmeye başlaması ile birlikte ortaya çıkar ve gerekli tedbirler alınmadığı takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden de vücudun ve sağlığın dostu olan kivinin düzenli tüketilme alışkanlığı edinilmelidir.

 Hızlı yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı: Fazla kilo problemi günümüzde neredeyse herkesin yaşadığı bir sorundur. Bölgesel yağlar orantısız bir görünüme neden olur ve istediğimiz vücuttan bizi uzaklaştırır. Diyet ve sağlıklı beslenme menülerinde kiviye yer vererek vücudun yağ yakımını hızlandırabilir ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Ara öğün olarak da diyetlerinizde tüketebileceğiniz kivi, tok tutucu bir özelliğe sahiptir ve sağlıklı beslenme alanında en büyük yardımcı gıdalar arasında yer almaktadır.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...