Triko Çeşitleri ve Kombinler

08 Nisan 2018 Pazar, 16:33
Reklam

Triko; yün veya pamuktan dokunan bir kumaş çeşididir. Triko kumaş; yumuşaktır, kolay buruşmaz. Sonbahar ve kış mevsimlerinde tercih edilmektedir. Soğuk ve serin mevsimlerde hem kalın giyinmek hem de şık olmak için iyi bit tercihtir. Triko; rahat bir kullanım sağlar, şık ve daha günlük olarak kullanıma da açıktır. Trikoda kullanılan iplikler; yün, merserize, akrilik, pamuk, penye ipliklerdir. Mevsimlerin artık çok sert geçmemesi üzerine; eski yün ve ağır örme ürünlerin yerini mevsimlik trikolar almaktadır. Mevsimlik çözümler sağlayan trikolar; çeşitli model ve kombinelerle birçok seçenek sunmaktadır.

Trikolar Hangi Tür Giysiler İçin Uygundur?

Triko modelleri; kazak, hırka, yelek, elbise, pançolar, tunikler, bluzlar, şallar, pelerinler, battaniyeler ve yastık yüzleri olarak karşımıza çıkar. Kullanım alanı oldukça geniştir. Kıyafet kombinlerken; triko kazakları oldukça işlevsel kullanmak mümkündür. V yaka kazakların içine giyilebilecek gömlekler veya tişörtler güzel bir takım oluşturur. Triko süveter ve hırkalar ise yine gömlekler ile güzel bir kombin oluşturacaktır. Triko elbiseler ile kemer ise çok uyumlu olmaktadır. Triko pançolar ise; uzun kollu düz penyeler ile kombinlenebilir. Triko tunikleri ise; kışlık veya mevsimlik tayt ile tamamlamak günlük hayatta pratiklik sağlayacaktır.

Triko Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Triko giysilerin kullanımı oldukça rahattır. Ağır yünlü kıyafetlere nazaran bir hafiflik hissi verir. Tüm bunların yanı sıra triko; bakım da gerektiren bir kumaş türüdür. Triko kullanırken bazı sorunlar ile karşılaşmamak için bazı şeylere dikkat edilmesi yeterlidir. Triko kumaşlı kıyafetler; makinede değil elde yıkanmalıdır. Makinelerin sadece elde yıkama bölümünde ve az sıkmalı bir program eşliğinde kısa süreli bir şekilde yıkanabilir. Tüylenme sorunu yaşamaya açık trikolarda; çok eski bir yöntem kullanılır. Tıraş bıçağı ile yavaşça düzeltme işlemi yapılabilir. Kurutma makinelerine koyularak asla kurutulmamalıdır, Bu durum; trikonun ömrünü azaltır. Trikolar tüyleri direk üstüne çeker bu sebeple; yün gibi tüy bırakan giysilerle asla kombin yapılmamalıdır. Triko kıyafetler hassas olduğu için sürekli kuru temizlemeye vermek de doğru bir işlem olmaz. En sağlıklı temizleme işlemi; ılık suda elde yıkamadır.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...