Tüp Bebek Tedavisi Hakkında

12 Eylül 2018 Çarşamba, 17:57
Reklam

Dünya üzerinde hızla yayılan tüp bebek tedavisi, çocuğu olamayan ailelere bir umut oluyor. Bu süreçte doktorlar doğal yöntemler ile gebe kalmayı hedefliyor.

Doğal süreçte yapılması gereken kadının regl gününden 3 gün sonra düzenli olarak eşi ile ilişkiye girmesi gerekmektedir. Çiftlerin bu döngüyü yaklaşık 1 yıl sürekli tekrarlamaları gerekmektedir. Doğal yöntem ile hamile kalamayan kadınlar uzman hekimlerce tedavi sürecine başlar. Bu süreçte olumsuz sonuçlarda alabilirsiniz. Ancak umudunuzu hiç bir zaman kayıp etmemelisiniz. Zorlu bir süreç de eşler bir birine destek ve anlayışlı olmalıdır.

Doktor tüp bebek tedavisini uygularken, kadınların yumurtalıklarını uyarması için ilaç kullanması gerekmektedir. Bu ilaç sayesinde kadından kaliteli yumurtalıklar elde edilir. Uyarılan yumurtaların çatlamaması için iğne yapılmaktadır. Bunun sebebi yumurtanın çatlamamasını sağlamaktır. İğne uygulandıktan sonra 34 ile 36 adet olgunlaşan yumurtalar toplanır. Toplama süreci 15-20 dakika sürmektedir.

Ardından erkekten spermler alınır. Kadında da olduğu gibi erkekten alınan spermler seçilir. En iyi ve kaliteli spermler ayırt edilir.  Daha sonra kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm laboratuar ortamında bir araya gelerek embriyo oluşmaktadır. Ardından bu embriyo  kadın rahmine yerleştirilir. Bu süreç doktorlar tarafından gözlemlenir. Eğer embriyo kadın rahminde tutunmayı başarabilirse gebelik oranı yüksek olacaktır. Embriyonun kadın rahmine geçiş aşaması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Daha sonra 12 gün beklenerek tekrar hamilelik testi yapılmaktadır. Genellikle tek seferde gebe kalma oranı %45’tir. Ancak bu kişiden kişiye göre değişmektedir. İlk denemede olmaz ise tekrar denemelisiniz. Oldukça zor ve yıpratıcı bir süreç gibi görünse de meyvesini aldığınız zaman tüm acılarınızı unutmuş olacaksınız. Tedavi sürecinde eşlerin bir birine destek olması da önemli bir roldür. Kısacası tüp bebek tedavisi, 12 gün içerisinde sonuç vermektedir. Bu süre hiç bir zaman değişmez. Kişiler 12.günün sonunda tekrar hamilelik testi yapılarak sonuca bakılmaktadır.

Tüm tedavi sürecinde doktorun büyük rolü vardır. Bu sebep ile tedaviniz için seçeceğiniz doktorun alanında uzman olmasında fayda vardır. Tedavinizi uzman bir doktor tarafından sürdürürseniz gebe kalmanız da o kadar yüksek olabilir.

http://www.teksencamlibel.com/

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...