Lavanta nasıl çoğaltılır? Evde lavanta bakımı ve çoğaltma işlemi

Bir Akdeniz çiçeği olan lavanta, hoş kokusu ve rengiyle kendine hayran bırakıyor. Parfüm ve kozmetik sektöründe sık sık tercih edilen bu güzel çiçeği evde de yetiştirmek ve çoğaltmak mümkün. Peki lavanta nasıl çoğaltılır? İşte evde lavanta bakımı ve çoğaltma işlemi

Lavanta mor rengi ve hoş kokusuyla bulunduğu ortamı güzelleştiren bir bitki. Lavantayı saksıda da yetiştirebilir ve çoğaltabilirsiniz. İşte lavanta çoğaltma ve bakımı hakkında detaylar…

Lavanta nasıl çoğaltılır?

Lavanta kolayca çoğaltılabilen bir bitki. Hem tohum hem de fide metodu ile çoğaltmak mümkündür.
Daha hızlı çoğaltmak için birkaç yaprak düğümü olan dalı kesim ve kök salması için bir saksıya ekin. Birkaç hafta içinde çiçek verecektir. Lavanta çoğaltma için Şubat, Mart ve Nisan ayları uygundur.

Evde lavanta nasıl yetiştirilir?

Lavanta çiçekleri; her toprakta yetişebilir. Seçici olmayan lavantalar; hafif, kuru ve kireç bakımından zengin toprakları sevmektedir.
Kuraklığa ve soğukluğa dayanıklı olan lavantalar, güneşi sever. Bu yüzden güneş ışığının fazla olduğu yerlere ekmek önemlidir. Lavanta çiçekleri; çok kumlu toprakta değilse suya fazla gereksinim duymaz. Çiçeğin veriminin artması adına ara sıra sulama yapılması yeterli olacaktır.

Lavanta çiçeğinin yapraklarının sağlığı ve boyu için oldukça önemli olan sulama, dikkat edilmeli. Sulama yapılırken suyun lavanta çiçeğinin köklerine dek inmesi gerekir. Yaprakları için ise yapraklara su sıkılmalıdır.

Ekildiği ilk dönemde hafta içerisinde 3- 4 kez sulanmalıdır. Ayrıca su, oda sıcaklığında olmalıdır.