Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kurban Bayramı’nın gelmesi ile et tüketimimiz artacak. Kurban eti ile hazırlanan sofralarda ailemiz ve arkadaşlarımızla buluşacağız. Ancak kurban eti pişirmenin, saklamanın ve tüketmenin de bazı püf noktaları var. Herşeyin fazlası zarar diyerek uzmanımıza kulak veriyoruz. Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı aşırıya kaçmadan, sağlıklı kurban eti yemek için bazı önerilerde bulunuyor.

Kurban eti bir gün dinlendirilmeli
Kesilen kurban etlerinin hemen pişirilerek tüketilmesi şişkinlik, gaz, ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Bu sebeple etin en az 1 gün dinlendirilmesi, eğer taze tüketilecekse, kısık ateşte ve uzun sürede pişirilip az miktarda yenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Kurban etini nasıl saklamalı?
Kurban etinin kesimden sonra hemen kapalı ortama alınması, soğutulması ve parçalanıp en fazla 4/5 derecede bekletilmesi gerekiyor. Hastalık yapıp etin bozulmasına sebep olan mikroorganizmaların ete bulaşmaması veya ette var olan mikroorganizma sayısının azaltılması, toksin salınımının engellenmesi için serin yerde işlenmesi önemli. Etler eğer uzun süre saklanacaksa, kullanılacak kadar parçalara ayrılıp buzdolabı poşeti veya yağlı kağıda sarılarak buzlukta 2 hafta, derin dondurucuda 3-4 ay saklanabilir.

Etin yanında sebze yiyin
Et iyi kalite proteinleri, bazı vitamin ve demir gibi mineralleri fazlaca içermesine rağmen örneğin C vitamini içermiyor. Bu nedenle etleri pişirirken sebze ilave ederek pişirmek veya yanında salata tüketmek sağlıklı beslenme açısından şart. C vitamini aynı zamanda demir mineralinin emilimini de artırıyor. Et yemeklerinin yanında salata tüketmek de posa tüketiminin artırılmasına ve kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı oluyor.

Kurban etinizi yüksek ısıda pişirmeyin
Çok yüksek ısıda, dumanlı ateşte, kızartma yöntemi ile uzun süre pişirilen etlerde kanserojen maddeler oluşabileceğinden bu yöntemler tercih edilmemeli. Haşlama, basınçlı tencerede pişirme ve fırında pişirme en iyi pişirme yöntemleri arasında yer alıyor. Mangalda et pişirilecekse etin yağsız olmasına, ateşten 25cm. uzakta ve dumansız olarak pişirilmesine dikkat edilmesi ve yanında antioksidan içeriği zengin sebzeler tüketilmesi gerekiyor.