Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim, tüm eğitim hayatının en önemli dönemleri arasında yer almaktadır. İlköğretim çağına ulaşmamış, 36-72 ay yaş grubuna sahip çocukların eğitim dönemidir. Amacı, uygun ve iyi bir eğitim sistemi ile eğitim sistemine uygun sağlıklı bir çevrede çocuğun gelişimini sağlamaktır. Çocuklarda zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimi hedeflemekte, onları ilköğretime hazırlamakta ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamaktadır.

 

Özellikle bu yaş grubundaki çocukların psikolojisi fazlasıyla önem taşıdığından, çocuklara olan yaklaşım, uygun eğitim, personeller, beslenme gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönem çocukların öğrenme potansiyelinin en fazla olduğu dönemdir ve uygun fiziksel ve sosyal çevre şartları sağlandığı, sağlıklı iletişim ve etkileşim ortamı yaratıldığı takdirde bu ortamlarda yetişen çocukların gösterdiği gelişim daha hızlı ve başarılı olacaktır.

 

Okul öncesi eğitim, eğitim adımlarının ilk basamağı olduğundan son derece dikkat isteyen ve önem arz eden bir konudur. Çocukların hayatının daha sonraki yıllarında rolü büyük olan, zihinsel, bedensel, duygusal, psikomotor, sosyal ve dil gelişimlerinin tamamlanması açısından oldukça önemli kısımlarının tamamlandığı, kişiliğinin şekillendiği ve değiştiği bir süreçtir.

 

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda çocukların çoğunda zekâ gelişiminin yaklaşık yüzde 70 oranındaki kısmı çocuk 7 yaşına gelene kadar tamamlanmaktadır. Öğrenme becerileri ise bu yaşlarda daha iyi gelişmektedir. Çocukların genel anlamda sosyalleşmesi, grup etkinliklerinin içinde bulunması, değerlerinin farkında olması ve buna benzer birçok gelişme bu yaşta gerçekleşir.

 

Bunlarla birlikte çocuğun yaşayacağı birçok olumsuzluklarda çocuğu ve psikolojisini kötü etkilemektedir. Tamda bu zamanlar çoğu çocuk okul öncesi eğitimle tanışmaktadır. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar güven duygularını kazanmaya ilk adımı atmaya başlar. Dillerini en doğru ve en düzgün şekilde öğrendikleri yaşlar bu yaşlardır. Çevresini, toplum, ahlakı, dünyayı ve buna benzer tüm kavramları bu yaşta en iyi şekilde öğrenebilmektedirler. Aile içerisinde verilen desteğin yetersiz olduğu bu dönemlerde çocukların kendi yaşıtlarıyla beraber vakit geçirebilmesi onların sağlığı için oldukça önemlidir. Bu noktada okul öncesi eğitim çocuklar için son derece büyük önem taşımaktadır. Ve her çocuk için gereklidir.